Sedm úžasných pralesů: výstava Greenpeace v IKEA

Novinka - 17 září, 2005
Výstava o sedmi pralesech světa se v říjnu představí v pražských obchodních domech IKEA. Nejprve na Černém mostě a poté v IKEA Zličín.
Název naší putovní výstavy - Sedm úžasných pralesů (z původního anglického názvu této výstavy „Magnificent Seven“) - není nikterak přemrštěný či nadnesený. Pralesy a původní lesy jsou vskutku úžas budícími, a také životadárnými, biotopy. Regulují podnebí, filtrují vzduch, čistí vodu a zabraňují erozi. Jsou opravdovými pokladnicemi ukrývajícími největší různorodost pozemských druhů. Jen deštné pralesy samy o sobě jsou domovem milionů druhů zvířat a rostlin, které dohromady tvoří přibližně dvě třetiny veškeré pozemské flóry a fauny. V tropech je také možné nalézt až 500 různých druhů stromů na jednom hektaru.

Výstavu o sedmi nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších pralesech světa se představí v pražských obchodních domech IKEA. Od 1. do 9. října bude vystavena na Černém mostě a poté v IKEA Zličín, kde ji bude možné shlédnout do konce října.

Současně připravujeme pokračování výstavy také v jiných místech a jednáme se zástupci zoologických zahrad ve Dvoře Králové, Děčíně, Ústí nad Labem. Výstava byla již na sklonku minulého roku představena ve skleníku Fata morgana v pražské botanické zahradě a v červnu letošního roku v botanické zahradě v Brně

Expozice představuje jednotlivé typy pralesů nacházejících se v odlišných geografických oblastech a ukazuje jejich rostlinné bohatství a rozmanitou faunu. Výstava však také dokumentuje kritický stav pralesů a jejich rostoucí ohrožení v důsledku masívní průmyslové těžby dřeva. Každý prales je zosobňován vybraným živočichech, který je na pokraji vyhubení. Výstava je  doprovázena projekcemi krátkých dokumentárních filmů o pralesech v různých částech světa a snahách Greenpeace o jejich záchranu.

Světové pralesy vážně ohroženy a jejich ničení nabývá drastických rozměrů. Zničeno již bylo přibližně 80 procent všech pralesů. Přitom každé dvě sekundy je vymýcena plocha o rozloze fotbalového hřiště.

Největší hrozbou pro pralesy je průmyslové kácení. Obrovské množství dřeva je dopravováno do USA, Japonska a Evropy, kde jsou použity nejen k výrobě nábytku, ale i překližkových dýh, a dokonce papíru včetně toaletního. Bez přehánění tak můžeme říci, že staleté kmeny vzácných stromů často končí na záchodech západního světa.

Greenpeace vede již mnoho let celosvětovou kampaň za záchranu pralesů. Snaží se také prosadit, aby všechni dřevozpracovatelé používali pouze certifikované dřevo, které pochází z legální, kontrolované těžby.

Kampaň za záchranu pralesů na stránkách Greenpeace International

Tags