Začne se konečně firma Sinar Mas, notoricky známá svým ničením lesů, chovat vůči životnímu prostředí odpovědně?

Novinka - 5 srpna, 2010
Krátce lze říci jen to, že to není moc pravděpodobné. Ve skutečnosti nejen zřejmě nemá 'čisté ruce', ale dnes Vám přinášíme čerstvý důkaz, že notoricky známá praxe ničení pralesů firmy Sinar Mas pokračuje v nezmenšené míře a v příkrém rozporu s jejími vlastními environmentálními závazky v oblasti ochrany lesů a rašelinišť. Sinar Mas je největší indonéský výrobce palmového oleje, buničiny a papíru. Nedávná kampaň KitKat byla svědkem toho, jak stovky tisíc lidí vyzvaly Nestlé, aby přestalo kupovat palmový olej, celulózu a výrobky z papíru od firmy Sinar Mas z důvodu jejího zapojení do devastace indonéského deštného pralesa i tamních rašelinišť.

Sinar Mas houževnatě expanduje do pralesů a rašelinišť severního Bornea(Kalimantan)

Nové fotografické důkazy jasně ukazují, jak Sinar Mas likviduje deštný prales v oblasti rašelinišť na ostrově Borneo. Další snímky dokumentují, že firma Sinar Mas zničila deštný prales, který byl určen Organizací spojených národů pro životní prostředí jako stanoviště orangutanů pro projekt jejich studia a výzkumu.
Dnes měla firma Sinar Mas zveřejnit výsledky auditu vlastní činnosti, který si sama zadala a který se týkal pouze malého počtu koncesí s palmovým olejem – nikoli tedy všech provozů. Vydání tohoto auditu bylo nyní firmou Sinar Mas a její mediální agenturou určenou pro vztahy s veřejností, společností Bell Pottinger, odloženo na 10 srpna. Jméno Bell Pottinger Vám může znít povědomě, neboť její pracovníci byli také najati na práci v oblasti Public Relations pro Trafiguru, společnost obchodující s ropou, která byla nedávno shledána vinnou a pokutována za nelegální přepravu toxického odpadu do Pobřeží slonoviny.
Zatímco Sinar Mas veřejně slibuje chránit indonéské pralesy a rašeliniště, ve skutečnosti dělá pravý opak. Kromě těchto nesplněných slibů společnost plánuje ještě dále rozšířit svou říši zkázy. Minulý týden šéf divize palmového oleje firmy Sinar Mas potvrdil záměr expandovat o další 1 milion hektarů, a to i do nedotčených lesů Papuy.

Indonéské deštné pralesy a rašeliniště si nemohou dále dovolit být obětí neustále rostoucích ambicí firmy Sinar Mas - konec konců, Indonésie patří mezi země s nejvyšší  mírou odlesňování ve světě.
V poslední době jsme zaznamenali pozitivní kroky - nadnárodní společnosti jako jsou Unilever, Kraft a Nestlé reagovaly na důkazy o zhoubných praktikách firmy Sinar Mas, a to tím, že jí vypověděly smlouvy. Dokud tato firma neupustí od ničení deštných pralesů a rašelinišť, musí si společnosti, které od ní nadále nakupují - jako například dodavatel palmového oleje Cargill - uvědomit, že si kupují ničení životního prostředí. Ostatním firmám, jako třeba Nestlé, již došlo, že to pro jejich byznys není nijak prospěšné.