Smutná zpráva

Novinka - 18 října, 2005
Dne 16.10. 2005 zemřel v rodném Finsku po těžké nemoci Matti Wuori. Člověk, který stál v roce 1990 u zrodu Greenpeace v tehdejším Československu a který s námi pracoval až do posledních dnů.

Dne 16.10. 2005 zemřel v rodném Finsku po těžké nemoci Matti Wuori. Člověk, který stál v roce 1990 u zrodu Greenpeace v tehdejším Československu a který s námi pracoval až do posledních dnů. Kromě mnoha jiných funkcí v historii Greenpeace i mimo organizaci (předseda mezinárodní správní rady Greenpeace International, zakladatel Greenpeace ve Finsku, člen Evropského parlamentu, poradce Komise pravdy a národní usmíření v Jihoafrické Republice) byl totiž také po dlouhá léta předsedou správní rady Greenpeace Československo (později Česká republika) a v posledních letech předsedou Rady volitelů Greenpeace ČR. Udělal pro Greenpeace v této zemi více, než kdokoli jiný.

Všichni, kdo ho znali se bez ohledu na vzájemné rozdílné názory na mnohé věci jistě shodnou, že se jednalo o člověka nesmírně laskavého vůči svému okolí a současně nekompromisního vůči nepravostem páchaným na lidských právech nebo životním prostředí. Ukázal to názorně i české veřejnosti během konferencí Forum 2000, kterých se účastnil a kdy své protivníky v diskusi nešetřil.

Matti byl člověk s úžasným rozhledem a schopností dívat se i na zdánlivě závažné vnitřní problémy s nadhledem a tolik potřebným humorem, což všechny okolo něj vnitřně osvobozovalo a uvolňovalo. Všem nám bude velmi chybět.