Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) již podruhé odložila vydání stanoviska k používání bisfenolu A

Novinka - 21 července, 2010
21. 7. 2010 – Stanovisko k bisfenolu A – nebezpečné látce narušující hormonální systém, která se vyskytuje například v kojeneckých lahvích a dalších produktech pro malé děti – měla EFSA původně vydat již na konci května. Termín však posunula na červenec a minulý týden oznámila další odklad na začátek září.

Bisfenol A - látka narušující hormonální systém je často obsažena i v kojeneckých láhvích. O tom, že svému dítěti kupují láhev s obsahem BPA, však rodiče často ani nevědí...

Nové stanovisko má nahradit stávající doporučení EFSA z roku 2007. To je velmi vstřícné k používání této nebezpečné látky, a proto čelilo zdrcující kritice z řad expertů i neziskových organizací. „Bohužel odložení vydání stanoviska je dle odborníků sledujících tuto problematiku signálem, že EFSA opět vyjde vstříc zájmům průmyslové lobby a potřebuje jen více času na vypracování zdůvodnění, proč nedoporučí zakázat bisfenol A v kojeneckých lahvích a dalších produktech pro děti,“ podotkl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Jak vyplynulo ze společné schůzky Greenpeace se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR – hlavním hygienikem Michaelem Vítem a ředitelkou Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcouvou, nehodlá Česká republika následovat příkladu Dánska a nezakáže na základě principu předběžné opatrnosti BPA, dokud nebude k dispozici rozhodnutí EFSA. „Greenpeace s tímto postupem nesouhlasí, a proto jsme vyzvali ministerstvo, aby urychleně přijalo zákaz této nebezpečné látky a eliminovalo tak zbytečná rizika pro kojence a batolata,“  dodala Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace. 

Právě Dánsko velmi silně kritizuje agenturu EFSA za liknavý přístup a odsouvání vydání stanoviska k BPA. Bente Fabech, hlavní vědecká poradkyně dánské vlády pro tuto problematiku odsoudila selhání EFSA a označila další odložení rozhodnutí za neuspokojivý, nepoctivý a podivný krok.

Bisfenol A zakázala v kojeneckých láhvích a dalších produktech pro děti jako první Kanada, následovalo ji prozatím šest států USA, Dánsko, Francie a o zákazu hovoří i další země. Svůj postoj k bisfenolu A přehodnotila i americká obdoba EFSA, vládní agentura FDA. Naposledy vyzval k zákazu BPA na základě principu předběžné opatrnosti německý Spolkový úřad pro životní prostředí.

Greenpeace je přesvědčeno, že existuje dostatek vědeckých důkazů o škodlivosti BPA a bez ohledu na postoj EFSA, jejíž rozhodnutí jsou velmi často vstřícná k zájmům průmyslu, má být tato nebezpečná látka bezodkladně zakázána v produktech pro děti.
  

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.

Témata