Japonsko odvolalo svou flotilu z Jižního oceánu. Bude letošní velrybářská sezóna poslední?

Novinka - 18 února, 2011
Japonské ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybolovu dnes oznámilo, že letošní antarktická velrybářská sezóna bude ukončena dříve, a odvolalo svou flotilu zpět do přístavu. Je to úžasná zpráva, další krok k ukončení japonského velrybářského programu a snad i předzvěst budoucího oznámení vlády, že Japonsko ukončí velrybářství jednou provždy.

Velrybí maso pocházející z japonského „vědeckého“ výzkumného programu v přístavu Ishinomaki. Zpracovatelskou loď, která dopravila 2000 tun velrybího masa z antarktické velrybí rezervace, provozuje soukromá firma najatá japonským velrybářkým průmyslem a dotovaná japonskou agenturou pro rybolov.

Naši kolegové z Greenpeace Japonsko i řada dalších lidí i organizací po léta pracují na zákazu japonského velrybářského programu a zvyšují povědomí o této problematice jak v Japonsku, tak ve světě. Jedním z významných faktorů byl i korupční skandál, který odhalili aktivisté Greenpeace před třemi lety. Greenpeace požaduje, aby japonská vláda konečně ukončila svůj program lovu velryb a znovuotevřela vyšetřování tohoto skandálu.

Tento případ připoutal pozornost nejen v Japonsku, ale po celém světě. Jasně totiž ukázal, že vládní velrybářský program, placený z peněz japonských daňových poplatníků, se pod rouškou „vědeckého výzkumu“ podílí na devastaci světových oceánů.

Drahé velrybí maso běžně mizelo z lodí a končilo jako úplatek u vysokých japonských představitelů. Lidé z velrybářského průmyslu si plnili kapsy penězi a daňoví poplatníci to platili. Loni v prosinci pak došlo k průlomové události: japonská rybářská agentura přiznala, že pět vysokých úředníků zodpovědných za program přijímalo úplatky od velrybářů v podobě velrybího masa. Ti se museli veřejně omluvit a jeden přišel o práci.

Aktivisté bránící vytažení velryby

Aktivisté Greenpeace se pokoušejí zabránit vytažení uloveného plejtváka štikovitého na palubu japonské zpracovatelské lodi Nisshin Maru.

V Japonsku můžeme v poslední době pozorovat signály klesajícího zájmu o lov velryb. Letošní velrybářská sezóna byla od začátku kratší – flotila opustila přístav až v prosinci a v menším počtu. Podle informátorů měla flotila v plánu se vrátit dříve, s méně než polovinou plánovaného úlovku. K předčasnému ukončení letošní lovné sezony velryb významně přispěly i kontroverzní akce organizace Sea Shepherd.

Otázkou není, ZDA japonský velrybolov skončí, nýbrž spíš KDY skončí. Nicméně ještě je před námi hodně práce – je potřeba dát Japonsku najevo, že lov velryb je nesmysl a velrybářská flotila nemá v Jižním oceánu co pohledávat. Dřívější návrat flotily není dostatečnou zárukou. Japonské velrybářské lodi by už nikdy něměly opustit přístav.