Vítězství: Parlament schválil vstup ČR do IWC

Novinka - 24 září, 2004
Poslanecká sněmovna ČR schválila přístup k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství a následný vstup do Mezinárodní velrybářské komise (IWC).
Česká republika se tak po Maďarsku a Slovensku stala již třetí zemí bývalého východního bloku, která se rozhodla připojit k aktivitám na ochranu kytovců.

Je to skvělá zpráva pro všechny milovníky velryb a oceánů. Byl to dlouhý a vleklý legislativní proces, který se snažily zvrátit intervence delegací z velrybářských států, jež na naše politické činitele vytvářely tlak dokonce i na půdě parlamentu. Nyní je třeba již jen prezidentův podpis k tomu, aby se Česká republika mohla zapojit do mezinárodního boje za záchranu velryb.

Maďarsko se již zúčastnilo letošní schůze Mezinárodní velrybářské komise jako její řádný člen, Slovensko a Česká republika na toto každoroční zasedání vyslaly své pozorovatele a nic by nemělo bránit tomu, aby posílily tábor ochránců velryb na příští schůzi IWC, která se odehraje v červenci 2005 v Korejské republice.

Velryby potřebují hlas České republiky více než kdykoli předtím. Do Mezinárodní velrybářské komise letos vstoupilo dalších 5 rozvojových zemí za účelem podpory kroků vedoucích k obnovení komerčního lovu velryb ve velkém. Japonsko se již řadu let snaží zvrátit moratorium na veškerý komerční lov velryb tím, že do IWC lanaří tyto státy výměnou za rozvojovou pomoc či jiné výhody. Doufají, že co nejdříve zcela přehlasují tábor zastánců ochrany velryb, mezi které patří většina Evropské unie, USA, Austrálie a Nový Zéland.

Jediný poslanec, který dnes vystoupil proti přijetí vládní návrhu byl poslanec za ODS Jan Schwippel. Organizace Greenpeace ale upozornila, že údaje prezentované ve sněmovně poslancem Schwippelem se neshodují s těmi, které uvádí Mezinárodní velrybářská komise a její Vědecký výbor, tedy organizace, k níž Česká republika přistupuje.