Velké firmy vyslyšely výzvu Greenpeace a končí s ničením pralesů

Novinka - 3 dubna, 2012
Naše kampaň za ochranu indonéského pralesa intenzivně pokračuje a přináší důležité výsledky. Další firmy obchodující s papírenským koncernem Asia Pulp & Paper (APP) zapleteným do skandálu s tropickým dřevem, který před měsícem Greenpeace odhalilo, se přihlásily ke změně a přerušily s tímto dodavatelem papíru obchodní vazby.

Právě před měsícem jsme zveřejnili důkazy o přítomnosti nelegálně vykáceného dřeva mezinárodně chráněných stromů ramin ve zpracovatelských závodech APP. Zároveň jsme vystopovali obchodní vazby velkých nadnárodních korporací, které od APP papírové produkty odebírají.

Závazky změny

V reakci na předložené důkazy a po tlaku světové veřejnosti se většina z 11 uvedených firem během uplynulého měsíce rozhodla vyslyšet naši výzvu a s APP ukončit spolupráci. Přidaly se tak k řadě dalších velkých společností, jako je třeba Nestlé, Kraft Food, Unilever či Adidas, které po naší kampani zrušily s APP dodavatelské smlouvy.

Firma Danone zveřejnila kromě stanoviska, v němž potvrzuje plán na přerušení dodávek papíru a obalových produktů od APP, i záměr vytvořit politiku nulového odlesňování, která se bude vztahovat na veškeré nakupované zboží, které by mohlo mít s odlesňováním souvislost.

Také další firmy, např. National Geographic, výrobce papíru do tiskáren Mondi, či počítačová firma Acer se zavázaly, že již od APP nebudou odebírat žádné zboží.

Firma Xerox jako první veřejně prohlásila, že s APP „již roky“ neobchodují, avšak nyní potvrdila, že ještě v roce 2011 měla s naplňováním tohoto závazku problémy. Xerox potvrdil, že politiku zákazu nákupu od APP posílí.

Pak tu máme Walmart Čína, který sice již nemá na skladu papír do kopírek od APP, u něhož byla zjištěna přítomnost tropického dřeva, ale zatím se ještě nezavázal, že ve svých obchodech přestane prodávat všechny produkty od APP.

Stále tu však jsou ještě dvě firmy, které ani neuznaly důkazy o tom, že podporují devastaci deštného pralesa a že jsou spojeny se skandálem koncernu APP a nelegální těžby chráněného stromu. Jedná se o americký řetězec knihkupectví  Barnes&Noble a novozélandský obchodní řetězec Countdown/Progressive.

Co dál?

Pověst indonéského papírenského koncernu APP se stále zhoršuje a stále víc jeho zákazníků kvůli jeho praktikám v deštném pralese s ním přestává obchodovat. Co se stane, když ani teď APP nezmění kurz? Stále je ještě spousta dalších firem, které jsou s tímto problémem spojeny. Příklady obchodních vazeb světových firem na papírny APP najdete zde. Greenpeace se v následujících týdnech s těmito i dalšími firmami, které od APP nakupují nebo mají na skladě jejich výrobky. A pokud bude potřeba, požádáme Vás znovu o pomoc, abychom na ně vyvinuli potřebný tlak.