Velryby v ohrožení!

Novinka - 16 června, 2006
Zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) začíná dnes v karibském ostrovním státu Svatý Kryštof a Nevis. Tam budou členské státy jednat o lovu velryb a jejich ochraně.
Česká republika se loni po dlouhodobé kampani české pobočky Greenpeace stala členem IWC, jediného světového orgánu, jenž se zabývá lovem a ochranou velkých kytovců. Velrybářské země v čele s Japonskem již mnoho let usilují o zvrácení moratoria na veškerý komerční lov velryb, které platí od roku 1986.

V průběhu posledních týdnů do IWC vstoupily další tři země, které na letošním zasedání pravděpodobně podpoří snahy obnovit komerční lov velryb – Kambodža, Guatemala a Marshallovy ostrovy. Řada indicií naznačuje, že tyto země do komise vstoupily na popud Japonska, které při rekrutování nových členů do IWC používá různé diplomatické a ekonomické nástroje. Některým novým členům například výměnou za jejich podporu poskytuje rozvojovou pomoc. Tábor ochránců velryb letos naopak posílí Izrael.

Přestože k obnovení komerčního lovu velryb je zapotřebí tříčtvrtinová většina členských států, u řady dalších klíčových rozhodnutí postačí jen většina nadpoloviční. Mezi taková hlasování patří například rezoluce o tajném hlasování či o změně programu. Nadpoloviční většina  také postačí například ke zrušení Ochranářského výboru IWC, který se zabývá komplexním přístupem k ochraně velryb.

Česká pobočka Greenpeace nedávno oficiálně spustila českou verzi webových stránek „Obránců oceánů“. Greenpeace na celém světě usiluje o zapojení co největšího počtu lidí do tohoto projektu, jehož hlavní součástí je nejdelší plavba na ochranu oceánů v dějinách této organizace.