WTO není kompetentí k posuzování rizik GMO!

Novinka - 9 února, 2006
Greenpeace dnes důrazně odmítlo rozhodnutí Světové obchodní organizace ve sporu mezi hlavními světovými vývozci geneticky modifikovaných plodin a Evropskou unií.

V roce 2003 podaly USA, Kanada a Argentina – tři největší světoví producenti a vývozci GMO - u Světové obchodní organizace (WTO) žalobu proti Evropské unii kvůli jejímu moratoriu na schvalování nových GMO, které platilo od roku 1998. EU mezitím moratorium de facto zrušila, 6 členských států však uvalilo národní zákazy na některé GM plodiny, jež EU pustila na trh. Tyto národní zákazy byly rovněž předmětem žaloby ze strany USA. [1]

WTO v těchto dnech rozhodla, že moratorium Evropské unie na geneticky modifikované produkty  bylo nelegální. Verdikt  dokazuje, že WTO řadí obchodní zájmy na nejvyšší příčku a není schopna kvalifikovaně rozhodovat o věcech týkajících se životního prostředí.

Evropská unie se může opřít o výsledky postojů evropských spotřebitelů, které ukazují, že veřejnost, spotřebitelé a stále narůstající počet vlád různých zemí světa odmítají GMO. Evropské státy, navzdory probíhajícímu sporu na půdě WTO, v roce 2005 jasnou většinou hlasovaly pro zachování národních zákazů [2], jejichž počet nadále stoupá.

Řecko minulý týden oznámilo rozšíření svého zákazu na osivo GM kukuřice firmy Monsanto.  Rakousko se rovněž dalo nedávno slyšet, že zamýšlí zakázat dovoz GM řepky. Zákazy pěstování GMO vyhlásilo minulý rok i Polsko a Maďarsko, 172 regionů a 4500 evropských obcí se prohlásilo za GMO-free zóny a Švýcarsko rozhodlo o zákazu pěstování GMO v referendu.

Rakouská vláda se již včera dala slyšet, že ať bude výsledek sporu ve WTO jakýkoliv, své zákazy rušit nehodlá.Vzhledem k tomu, že se tento případ týká pouze obchodu s GMO, nebude mít vliv na platná pravidla ohledně jejich pěstování. Stejně tak se tento případ netýká požadavků EU na značení GM potravin, které zůstane zachováno.

Evropská komise se může proti WTO rozhodnutí odvolat v průběhu března.

Tags