Za obranu klimatu přes Vánoce ve vězení

Novinka - 22 prosince, 2009
Čtyři aktivisté Greenpeace čelí možnosti, že stráví letošní Vánoce ve vězení za to, že pronikli na královskou galavečeři pro hlavy států na kodaňském klimatickém summitu. Přitom politici, kteří ve věci největší hrozby naší planety neučinili prakticky nic, vyvázli zcela beztrestně.

„Svobodu od klimatické nespravedlnosti“ - přes 100 příznivců Greenpeace žádá před kodaňským vězením Vestre Fængsel o okamžité propuštění zadržených aktivistů

Před kodaňským vězením Vestre Fængsel žádalo o sobotní noci za svitu svíček přes 100  pracovníků a příznivců Greenpeace o jejich okamžité propuštění držíce transparenty s výzvou „Svobodu od klimatické nespravedlnosti“.

 „Kodaň se stala místem „klimatického zločinu“ poté, co přes 120 hlav států promarnilo historickou příležitost uzavřít dohodu, která by zachránila klima“, řekl Kumi Naidoo, výkonný ředitel Greenpeace International.

Je šokující, že zatímco pachatelé skutečného zločinu opustili zemi soukromými letadly, dánské úřady se rozhodly držet přes Vánoce ve vězení, a sice bez soudního procesu, čtyři nenásilné protestující. Jejich rodiny budou mít neutěšené vánoční svátky s vědomím, že jejich blízcí se trápí v izolaci za to, že jednali ve prospěch záchrany klimatu. Za to, že se postavili na obranu stovek milionů lidí a bezpočtu rostlinných a živočišných druhů, které budou vážné ovlivněny katastrofickou změnou klimatu.

Tři ze zadržených aktivistů mají doma děti, které budou o letošních Vánocích postrádat své rodiče. Juan Lopez de Uralde, Nora Christiansen a Christian Schmutz – to jsou klimatičtí hrdinové, kteří světovým lídrům přímo na banketu s dánskou královnou Margarethe minulý čtvrtek sdělili, že při klimatickém vyjednávání jako světoví vůdci selhali.

V pátek policie zatkla také Jorise Thijssena, vedoucího klimatické kampaně Greenpeace International, jenž je zadržován za stejných podmínek, jako tři účastníci akce.

Aktivisté se přidali k politickým reprezentantům z více než 120 zemí cestou na galavečeři v dánském parlamentu. V konvoji tří vozidel, těsně před Hilary Clintonovou, dorazila „hlava státu“ s „manželkou“ reprezentující Greenpeace a vystoupili na červený koberec jako zástupci milionů lidí po celém světě, kteří požadovali férovou, ambiciózní a právně závaznou dohodu zabraňující klimatické katastrofě.

Na banketu roztáhli transparent s nápisem „Politici mluví, lídři konají“ s požadavkem, aby prezidenti a premiéři během pátečního setkání na klimatickém summitu, konali a nikoli jen naprázdno mluvili.

Avšak světoví lídři zklamali. Odešli ze světového summitu v Kodani bez dohody, která by klima ochránila.

Juantxo, Joris, Nora a Christian byli ochotni riskovat pobyt ve vězení, aby udělali něco ve věci změny klimatu. Více než 15 milionů lidí se přidalo k výzvě Greenpeace a dalších partnerů iniciativy „tcktcktck“, jako například Avaaz, 350, Oxfam či WWF, aby požadovali férovou, ambiciózní a závaznou dohodu s cílem zastavit změnu klimatu. Dokud máme takovou podporu, budeme pokračovat v budování největšího masového hnutí, které kdy svět viděl.

 

 

Témata