Žraloci čelí trestu smrti

Novinka - 5 února, 2014
Žraloky většinou lidé vnímají jako pěkně drsná zvířata, ale opravdu založil premiér západní Austrálie svou novou politiku lovu žraloků na zápletce z filmu Čelisti?

Žralok bílý

Žraloci mají špatnou pověst už hodně dlouho. Lidem se jednoduše nelíbí, když je někdo kousne. Jejich pověst se však horší kvůli četným filmům o nich a teď se k tvorbě tohoto špatného mediálního obrazu přidává i YouTube. Zadejte si „shark attack“ (útok žraloka) a najdete množství neseriózních důkazů o žraločích zabijáckých instinktech a plno fiktivních záběrů, které jsou proloženy skutečnými útoky. Po zvýšení tragických útoků v Západní Austrálii má premiér v plánu uvést v platnost novou politiku odstřelu žraloků.

Čím si svou špatnou pověst zasloužili?

Stejně jako mnoho dalších Australanů i já sdílím nadšení pro oceán a pláže. Neexistuje lepší místo, kde strávit víkend, než v oceánu. Zažil jsem už pár pěkně blízkých setkání se žraloky, tak blízko, jak by se jen málokdo chtěl dostat. Potápěl jsem se se žraloky z čeledi modrounovitých a mnohokrát jsem viděl wobegongy. Ještě jsem neměl to potěšení setkat se v divočině s velkým bílým žralokem, ale protože pracuji jako záchranář, tak se mi to možná ještě poštěstí. Surfaři, plavci, potápěči a záchranáři se do oceánu pouští s vědomím rizika, že vstupují do životního prostředí mnoha nebezpečných živočichů, včetně žraloků.

Žralok šedý

S nárůstem jejich útoků v Západní Austrálii se rozhodl místní premiér uvést v platnost kontroverzní program na jejich odstřel. V jistých oblastech u pobřeží Západní Austrálie teď bude možné ulovit a zabít až do této chvíle chráněné velké bílé žraloky. Proti tomuto programu se vyslovilo více než 100 odborníků a tisíce místních lidí, protože tento návrh není podložený vědeckými výzkumy a je čistě založený na emocích.

Každý jednotlivý útok žraloka je tragédií, ale jedinou stoprocentně účinnou ochranou je zůstat na souši. Podobná povolení k odstřelu nikdy dřív nevedla ke snížení útoků, protože větší žraloci jsou migrující predátoři a křižují celé oceány, aby našli kořist.

Když lidé vkročí do oceánu, čekají je různá nebezpečí

Když se rozhodneme vstoupit do oceánu, počítáme s riziky včetně počasí, vlnobití, přílivu a mořských živočichů. Je 1000x pravděpodobnější, že utonete, než že zemřete při útoku žraloka.

Změny v teplotě oceánů, komerční rybolov a termální proudy způsobené změnami klimatu mají za následek změny v rozmnožování, migraci a lovných zvycích mořských živočichů. Když jsme postřehli náhlé změny v chování mořského života, a to včetně útoků žraloků, chytřejší řešení je vědecký výzkum, a ne zbrklá politika odchytu a odstřelu.

Žraloci představují riziko, ale stejně tak třeba medúzy. Je daleko pravděpodobnější, že vás požahá medúza, než že vás pokouše žralok. V Austrálii způsobily medúzy nejméně 60 zaznamenaných úmrtí ve srovnání s 202 smrtelnými útoky žraloků. To je poměrně velké krveprolití na téměř neviditelnou vznášející se kupku želatiny.

Pacient se zotavuje v nemocnici poté, co byl napaden medúzou u Manly Beach v roce 2013. © Danny Adams

Žahnutí medúzy se objevuje čím dál častěji, a kvůli očekávanému nárůstu teploty oceánů se předpokládá, že se do jižních vod začnou běžněji přesouvat nebezpečnější druhy tropických medúz. Minulý rok bylo v okolí ostrova Fraser požaháno několik lidí nebezpečnými čtyřhrankami. A vlny veder mají za následek populační boom medúz.

Pokud chce vláda Západní Austrálie chránit naše oceány a uchovat je v bezpečí, měla by raději investovat peníze do výzkumů změn mořského života, než aby platila za vraždění žraloků. Když v minulosti došlo k lidským zásahům do přirozeného prostředí, které nebyly podloženy fakty, nikdy to nedopadlo dobře.

Nikdy nebudeme schopni omezit riziko zcela, ale můžeme ho snížit, aby byli lidé schopní sdílet světové oceány tak bezpečně, jak jen to jde.

Autor: Danny Adams, Greenpeace Austrálie

STAŇTE SE I VY OBRÁNCI OCEÁNŮ