PŘIDEJTE SE K HNUTÍ, KTERÉ ZASTAVÍ NIČENÍ INDONÉSKÝCH PRALESŮ!Společně můžeme zastavit ničení pralesů a ochránit lidi a zvířata, která jsou na nich existenčně závislá.

Ano, Greenpeace mě může informovat o vývoji v této i dalších kampaních

Skrolujte dolů

HROZBA

Tento klíčový habitat mnoha vzácných a ohrožených druhů, jako jsou například tygři, orangutani, sloni a nosorožci, a který je také lidským domovem, však již několik desítek let rapidním tempem mizí. Důvodem je překotná těžba dřeva a především kácení za účelem zakládání plantáží na produkci dřeva, celulózy a palmového oleje. Ta je spolu s odvodňováním rašelinišť zodpovědná za právě probíhající ekologickou a klimatickou katastrofu.

Již několik desítek let Indonésii každoročně zahalí hustý oblak kouře z požárů lesů rašelinišť, který dusí lidi po celé Indonésii i v přilehlých asijských zemích jako Singapur a Malajsie.

Ničivý oheň šířící se hlavně podzemním hořením rašeliny pohlcuje pralesy a tlusté vrstvě dusivého dýmu nelze nikam uniknout. Oheň pronikl i do národních parků, které jsou posledními útočišti populací ohrožených orangutanů a tygrů.

 

 

 

 

Video


INDONÉSKÉ PRALESY

ZÁBĚRY Z DRONU: NIČENÍ PRALESŮ POKRAČUJE. MIZÍ PŘED OČIMAJak vypadají pralesy, jejichž plocha je den ode dne menší? Jak dlouho v nich ještě budou žít ohrožená zvířata včetně orangutanů a tygrů?POMOZTE ZACHRÁNIT PRALESY! PROSÍME, PODEPIŠTE PETICI: grnpc.org/zachrante-orangutany SDÍLEJTE TOTO VIDEO!

Posted by Greenpeace Česká republika on 10. listopad 2015

Zvířata

Indonésie je jedna z pěti druhově nejrozmanitějších oblastí na světě. Je domovem asi 12% všech známých savců, 16% plazů a obojživelníků, 17% ptáků a 25% ryb. Zdejší deštné pralesy mají rozlohu kolem 10 milionů kilometrů čtverečných. Představují tak asi desetinu všech zbývajících tropických pralesů na naší planetě. Pralesy na ostrově Borneo existují již 130 milionů let. Jsou tak nevyčíslitelně cenným unikátem, jehož rozloha se naneštěstí kvůli člověku den ode dne zmenšuje.Orangutan bornejský

V zajetí se tato zvířata, která stráví většinu života na stromě, dožívají přibližně 50 let. Patří k ohroženým živočichům. V současné době je velikost populace orangutanů měřena v pouhých několika desítkách tisíc zástupců.Tygr sumaterský

Stavbou těla se řadí mezi nejmenší poddruh tygra, čehož využívá při prodírání se hustou indonéskou džunglí. Obývá pouze ostrov Sumatra. Počet těchto kriticky ohrožených zvířat ve volné přírodě se odhaduje na pouhých několik set kusů.Slon sumaterský

Postupující devastace pralesů si vybírá krvavou daň na počtu slonů sumaterských. Odhaduje se, že se v současnosti v přírodě pohybuje kolem 2500 těchto kriticky ohrožených zvířat. To je o polovinu méně než v roce 1985.

Řešení

Zastavení destrukce - obchodníci musejí prověřovat dodavatele surovin. Nesmějí nadále drancovat indonéské pralesy a rašeliniště.

Zajistění transparentnosti - požadujeme zveřejnění nájemních smluv týkajících se indonéské půdy. Firmy, které zde hospodaří, musí být bedlivě sledovány.

Férový obchod - společnost, která svou činností poškozuje krajinu (například odvodňováním rašelinišť či kácením lesa), nesmí mít přístup na trh.

Návrat do původního stavu - každý lesní porost, který byl zničen ohněm, musí být nahrazen. Je nutné také chránit cenná rašeliniště.

Řešení situace - obyvatelé Indonésie musí podporovat ochranu přírody, ale nesmí zároveň přicházet o své živobytí. Je třeba jim poskytnout specifické pobídky.