2. květen - Světový den tuňáků

Novinka - 2 května, 2014
Většina lidí ani neví, jak vlastně tuňák vypadá, přesto se s ním setkal prakticky každý. Kousek masa uvězněný v plechovce zalité olejem či “vlastní šťávou“, je nejběžnější asociace při vyřčení slova tuňák. Málokdo z kresby na konzervě rozpozná, že jde o krásného a majestátného mořského predátora, který se zároveň stal smutným symbolem přelovení a destrukce oceánů.

Na světě je osm druhů „pravých“ tuňáků (Tuňák obecný, atlantický, jižní, žlutoploutvý, velkooký, křídlatý, dlouhoocasý a černoocasý) a osm dalších druhů, které patří do širší rodiny tuňáků a běžně se tak nazývají. Paradoxně ten tuňák, se kterým se v konzervách setkáte nejčastěji – tuňák pruhovaný - není biologicky skutečný tuňák, spíše jeho vzdálený bratranec. 

 

Velké druhy tuňáků jsou dravci na vrcholu popravního řetězce: jedí ryby, které jedí ryby. Něco jako tygr nebo lev na souši. To má i svou odvrácenou stránku – v jejich tělech se hromadí perzistentní toxické chemikálie, především rtuť. 

  Nejcennější na trhu je tuňák obecný, který má díky vysokému obsahu kyslíku červenou svalovinu a je proto někdy nazýván „červený tuňák“.   Tuňák obecný je teplokrevný živočich, který dokáže velmi účinně regulovat svoji teplotu. Díky tomu nejenže může žít i ve velmi chladných vodách, ale dosahuje také vysoké rychlosti. Akceleruje rychleji než sportovní auto. Pokud chce vyvinout maximální rychlost, složí své přední ploutve, aby měl ještě lepší hydrodynamiku.      

Tuňáci obecní byli ve Středomoří loveni nejméně 2000 let před naším letopočtem. Je smutné, že jejich hejna přežila římské legie, křižácké výpravy, světové války, ale poslední desetiletí a nástup průmyslového rybolovu je přivedly až na pokraj vyhynutí.

Dramatické snížení jejich počtů přineslo prudký nárůst ceny. V roce 2013 byl pouhý jeden kus tuňáka obecného vydražen za 34 milionů korun. Bláznivá cena za mrtvou rybu, nezdá se Vám? A jakou cenu byste byli ochotni zaplatit za přežití tuňáků Vy?

Tady je pár tipů jak tuňákům pomoci:

Přečtěte si našeho průvodce odpovědným nákupem tuňáků.

Podpořte naší oceánskou kampaň

Šiřte dál tento příspěvek.