ČR nestihla včas zakázat bisfenol A v kojeneckých lahvích

TZ Greenpeace 7/2011

Tisková zpráva - 16 února, 2011
Praha, 16. února, 2011 – Česká republika nestihla přijmout právní předpis, který zakazuje výrobu a prodej kojeneckých lahví s bisfenolem A (BPA). Podle nové směrnice EU (1) měla ČR za povinnost předpis přijmout a zveřejnit do včerejška, což se nestalo. Greenpeace chce, aby byl předpis přijat co nejdřív a navíc minulý týden vyzvalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby zákaz rozšířilo na všechny výrobky pro malé děti, které přicházejí do styku s potravinami.

Ministerstvo zdravotnictví výzvu Greenpeace nevyslyšelo a potvrdilo, že zákaz bude platit jen pro kojenecké lahvičky. Přitom právě potraviny, do kterých uniká BPA z obalů (lahvičky, plastové nádobí, konzervy) jsou podle závěrů panelu Světové zdravotnické organizace (WHO) největším zdrojem této látky pro lidský organismus. (2) „ Dětský organismus nerozlišuje, zdali se do něj BPA dostalo z lahvičky, hrníčku, konzervy nebo kelímku. Nevidím důvod, proč by to mělo rozlišovat Ministerstvo zdravotnictví a zakázat jen jeden z mnoha výrobků, ze kterých může BPA unikat a dostávat se do dětského organismu,“ vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace.

Aby nebyli kojenci vystavování působení BPA z ostatních produktů, osloví Greenpeace dovozce či zástupce většiny světových výrobců kojeneckých potřeb a všechny velké obchodní a lékárenské řetězce působící v ČR a upozorní je, že by měly bezodkladně přestat nabízet nejen lahvičky s BPA, které budou od června zakázané, ale i veškeré ostatní kojenecké zboží s obsahem BPA.

Působení BPA je spojováno s řadou zdravotních obtíží (3) a největší riziko představuje právě pro dětský organismus, který ho nedokáže odbourat stejně rychle jako dospělí jedinci.

Greenpeace vyzvalo již loni v dubnu ministerstvo zdravotnictví, aby BPA v produktech pro děti omezilo, ale ministerstvo to odmítlo s tím, že nemá dostatek informací o možných rizicích a že nepovažuje za rozumné použít v tomto případě princip předběžné opatrnosti. Většina ostatních členských států a Evropská komise však byla naštěstí jiného názoru a 28. ledna 2011 Komise přijala směrnici, která zakazuje BPA v kojeneckých lahvích.

 

Poznámky pro editory:

1) směrnice 2011/8 ES

2) http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/potraviny-jsou-hlavn-m-zdrojem/

3) http://hazardshormony.cz/rizikabpa.html

 

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR e-mail: , tel.: 608 729 071

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140 

Témata