Aktivisté a aktivistky Greenpeace dnes ráno protestovali v Belgii před sídlem banky KBC, pod níž spadá česká ČSOB. Upozorňovali účastníky právě probíhající valné hromady, že ačkoli se banka chlubí odklonem od fosilních paliv, v České republice přes svou dceřinnou společnost stále podporuje uhelný průmysl. Greenpeace vyzvalo banku, aby takzvanou “českou výjimku” zrušila a přestala investovat do uhelných elektráren a dolů. Banka s požadavky Greenpeace souhlasila a slíbila, že okamžitě ukončí podporu novým i stávajícím uhelným elektrárnám a dolům. Z ostatních investic se podle svého prohlášení stáhne do roku 2023 s výjimkou malých teplárenských zdrojů. Jejich retrofity přestane financovat nejpozději v roce 2035.

“KBC již v roce 2016 slíbila, že už nebude investovat do uhlí, ovšem výjimka pro Českou republiku tento slib naprosto jasně porušuje. KBC je tak prostřednictvím ČSOB poslední belgickou bankou, která ještě podporuje výstavbu nových uhelných elektráren či rozšiřování dolů. Jsme rádi, že dnes odmítla všechny nové uhelné investice a z těch stávajících se v souladu s Pařížskou klimatickou dohodou stáhne,” říká Mathias Balcaen z Greenpeace Belgie.

ČSOB je třetí největší bankou v Česku a největším finančním hráčem na energetickém trhu. Tato banka například poskytuje veškeré finanční služby pro skupinu Czech Coal, kterou vlastní kontroverzní uhlobaron Pavel Tykač. Ten proslul především snahou prolomit územní limity těžby a zbourat severočeské město Horní Jiřetín. Nyní má podle svých slov v plánu skupovat zastaralé uhelné elektrárny po celé Evropě a prodlužovat jejich životnost.

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, dnes navštívil valnou hromadu KBC, aby vysvětlil, jaký dopad mají uhelné investice ČSOB na místní lidi v severních Čechách. “Těžaři chtěli naše město zbourat kvůli rozšíření velkolomu ČSA a vedli kvůli tomu dlouholetou kampaň. Ale lidé nechtějí kvůli uhlí přijít o své domovy. Dnes tu jsem proto, aby podobné projekty nedostávaly finanční podporu, protože jejich dopady by byly znatelné po celé generace,” říká Buřt.

Kontakty:

  • Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140, [email protected]
  • Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844, [email protected]
  • Ilse Nollet, tiskový odbor Greenpeace Belgie, +32 496 26 31 91, [email protected]