Co se skrývá v konzervě tuňáka?

Dozvíte se v nově vydaném tuňákovém průvodci Greenpeace

Tisková zpráva - 5 března, 2014
Praha, 5. 3. 2013 - Ode dneška se můžete při nákupu tuňákových konzerv rozhodovat odpovědně.

Pomůže vám v tom nový průvodce Greenpeace, který hodnotí tuňákové konzervy na českém trhu od nejšetrnějších až po ty nejméně šetrné.

Některé druhy tuňáka se dostaly na pokraj vyhubení, jiné jsou loveny destruktivními metodami, kvůli kterým zbytečně hynou želvy, delfíni, žraloci či mořští ptáci. Celosvětová poptávka po tuňácích je obrovská a situace se stává neudržitelnou.

Přitom řešení existuje – je možné, aby obchodní řetězce prodávaly šetrně ulovené ryby. Dokazuje to například firma Marks & Spencer, která, zatím bohužel jako jediná, nabízí výhradně tuňáky ulovené šetrným způsobem -  tedy na udici,“ uvádí tisková mluvčí Greenpeace ČR Šárka Pechová.

Greenpeace celkově hodnotilo 16 firem1, od kterých si můžete v Česku koupit tuňákové konzervy, na základě sedmi kritérií2.  Kromě samotného srovnání přináší průvodce i informace o nabízených druzích tuňáka, včetně stavu jejich přelovení a informace o metodách lovu. Vydání průvodce je součástí celosvětové kampaně Greenpeace za udržitelný lov a chov tuňáků i dalších ryb a mořských plodů:

Jan Freidinger z Greenpeace ČR k tomu říká: „V zemích, kde Greenpeace pomocí podobných žebříčků začalo tlačit na prodejce, aby přestali nabízet tuňáky z přelovených populací nebo ulovené destruktivní metodou 3, si zákazníci mohou již vybrat ze široké nabídky tuňáků chycených udržitelným způsobem. V Česku je tato nabídka silně omezená a naší ambicí je to změnit.

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí kampaně Greenpeace ČR,

Email: 

Tel: +420 734 620 844

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

Email:

Tel: +420 603 443 140

Poznámky:  

1) Marks & Spencer, Medist Czech, Ahold, Gaston, Bolton Czechia, Kaufland, ND Impex, Makro, Hamé, Lidl, SPAR, NEKTON-Vrňata, Baltaxia, Norma, Billa, Tesco

2) Sedm kritérií hodnocení, jejich podrobné vysvětlení najdete zde:

Zpětná dohledatelnost
Trvalá udržitelnost
Legálnost a vyvarování se nelegálního (pirátského) rybolovu
Spravedlnost
Nákupní politika
Transparentnost a prosazování informované zákaznické volby
Finanční a politická podpora pozitivní změny rybolovu tuňáků

3) Pro lov tuňáků se používají tři hlavní rybolovné metody. Košelkové nevody (kruhové zátahové sítě), anglicky označované jako „purse seine“, dlouhé lovné šňůry „long-lines“ a lov na udici „pole & line“. Nejdestruktivnější je používání tzv: FADs - fish agrregating devices, neboli plovoucí objekty, které lákají ryby. FADs totiž nelákají jen druh, který chtějí rybáři lovit, ale i další ryby, žraloky, delfíny, želvy, ptáky i mořské savce. Zároveň lákají velké množství mladých jedinců. Míra vedlejších úlovků při lovu tuňáka za použitá FADs je proto velmi vysoká a Greenpeace proto prosazuje, aby tuňákový průmysl tato zařízení přestal používat.