EU odstraní bariéry pro střešní soláry

Cíle podílu OZE však jsou daleko pod úroveň nutnou pro zamezení devastujících dopadů změny klimatu

Tisková zpráva - 14 června, 2018
Brusel, 14. červen 2018. Zástupci vlád a Evropského parlamentu ve středu v noci dosáhli dohody o Směrnici o obnovitelných zdrojích energie (OZE). Solární panely tak mohou již brzy pokrýt miliony evropských střech. Jejich instalace a provoz bude totiž výrazně snažší než doposud. Evropské domácnosti vyrábějící vlastní elektřinu tak mohou hrát klíčovou roli v energetické transformaci. Bohužel evropské vlády zablokovaly snahu Evropského parlamentu zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie alespoň na 35 % do roku 2030 a odmítly důležité pojistky, které měly zajistit udržitelné využívání biomasy.

Sebastian Mang z Greenpeace EU k tomu řekl: “Tato dohoda, poprvé v historii, uznává práva obyčejných lidí podílet se na evropské energetické revoluci a překonává některé velké bariéry pro odvrácení změn klimatu. Dává lidem a komunitám větší kontrolu ohledně využívání energie a podporuje je v instalaci vlastních čistých zdrojů energie. Ovšem cíl 32% podílu OZE do roku 2030 je příliš nízký a umožní velkým energetickým společnostem udržovat špinavé uhelné zdroje.“

Jan Freidinger z Greenpeace ČR k tomu dodal: “Česko při jednáních bohužel sehrálo tradičně negativní roli. Přes programové prohlášení vlády a předvolební sliby většiny politických stran o podpoře malých OZE instalací, prosazovalo Česko nejnižší - 27% podíl OZE do roku 2030. Suchu, umírání lesů a změnám klimatu navzdory.”

Celoevropský podíl 32% znamená při použití stejné logiky přepočtu pro stanovení národních cílů jako v předchozím období, že Česká republika bude muset do roku 2030 mít okolo 23% podíl OZE, což není příliš ambiciźní.

Dohoda mezi Evropským parlamentem a vládami členských států zaručuje evropským občanům, municipalitám, malým podnikům a družstvům vyrábět, využívat a skladovat vlastní obnovitelnou energii bez toho, aby byly omezováni tíživými daněmi nebo dalšími omezeními. Směrnice zakazuje omezující opatření, která některé státy zavedly ve snaze omezit jejich občany podílet se na energetické transformaci. Například jednotlivci v Rumunsku musí založit právní subjekt a splňovat přísné fiskální podmínky pro to, aby mohli vlastní elektřinu dodávat do sítě. Dalším příkladem je španělská solární daň, která kvůli vysokým poplatkům a administrativním překážkám omezila rozvoj malých obnovitelných instalací. Právě odstranění omezujících opatření pro rozvoj OZE byl jedním z hlavních požadavků EP během dlouhého vyjednávání s vládami členských států.

Poprvé v historii EU také uznává roli demokraticky kontrolovaných družstev v energetické transformaci a usnadňuje lidem zakládat vlastní energetické projekty a chrání je před velkými energetickými společnostmi, které dominují trhu s elektřinou. Právě malé družstevní energetické projekty podle výzkumu přinášejí místním ekonomikám osmkrát větší přínos, než projekty velkých společností.

Greenpeace nicméně varuje, že dohodnutý cíl 32% podílu OZE v roce 2030 je v naprostém rozporu s tím, co je třeba udělat pro omezení devastujících dopadů změn klimatu. Směrnice také umožní státům a firmám deklarovat bioenergii z udržitelných zdrojů jako čistou obnovitelnou energii. Otevírá tak cestu k vykácení více stromů či mýcení pralesů kvůli pěstování energetických plodin jako paliva pro auta a elektrárny. Slabou náplastí je fakt, že se vyjednavači dohodli zmrazit používání biopaliv, jako je palmový olej, která nejvíce ničí biodiverzitu, na současné úrovni a postupně je do roku 2030 odstranit. Stejně jako chtějí ukončit stávající povinnost členských států přimíchávat biopaliva první generace do paliv pro dopravu.

 

Kontakty:
Sebastian Mang - Greenpeace EU poradce pro energetickou politiku: +32 (0)407 623167,
Jan Freidinger - Greenpeace ČR, + 420 734 620 843 ,