Greenpeace vyráží do českých měst s ledním medvědem

TZ Greenpeace 6/2013

Tisková zpráva - 29 dubna, 2013
Praha, 29. dubna 2013 – Lední medvědice Paula navštíví s Greenpeace v rámci Arctic Tour 2013 během následujících dvou týdnů osm měst v Česku. Patronkou tohoto medvědího putování je herečka Klára Issová, která dnes provede Paulu pražskými ulicemi a bude pomáhat se získáváním podpisů pod petici za mezinárodní ochranu Arktidy. (1)

Klára Issová je patronkou Arctic Tour 2013

© Petr Kucka / Greenpeace

„Není třeba propadat panice, nejde o skutečného ledního medvěda. Ale je jako živý,“ směje se Klára Issová. „Být patronkou ledního medvěda se může zdát jako dobrá recese, ale jde o vážnou věc. Je potřeba, aby lidi věděli, co se v Arktidě děje, a mohli přidat svůj hlas proti její devastaci. Proto jsem tuhle kampaň Greenpeace podpořila už v loni, při jejím zahájení. I když se tam asi většina z nás nikdy nepodívá, je to i naše Arktida a je třeba ji chránit. Pro nás i pro budoucí generace.“

Medvědice Paula je symbolem mezinárodní kampaně Greenpeace za ochranu Arktidy. (2) Po celém světě pomáhá informovat veřejnost o akutní hrozbě, které domov skutečných ledních medvědů v současné době čelí. V důsledku změn klimatu dochází v Arktidě k obrovskému ubývání mořského ledu – v loni v září byla naměřena rekordní minimální hodnota. Odborníci předpovídají, že při stávajícím trendu bude do dvaceti let Arktida v letním období bez ledu. Těžební společnosti však tyto závažné změny polárního ekosystému nevnímají jako varování, ale jako příležitost, jak se dostat k dalším, dosud nedostupným zásobám ropy. A je to přitom právě spalování fosilních paliv, které Arktidu do této dramatické situace dostalo.

Klára Issová s Paulou na Karlově mostě (29.4.2013)

© Greenpeace

 „Společnosti jako Shell, Gazprom či Statoil se snaží v Arktidě spustit ropnou horečku. Ovšem těžba v arktických vodách je nesmírně riskantní. Proto prosazujeme vyhlášení Arktidy za světovou přírodní rezervaci a zároveň zákaz těžební činnosti a průmyslového rybolovu v arktických vodách,“ vysvětluje Petr Kucka, koordinátor arktické kampaně v Greenpeace ČR. „Cílem letošní Arctic Tour po České republice je zapojit do této celosvětové kampaně co nejvíc lidí a ukázat politikům, že i lidem v srdci Evropy na budoucnosti Arktidy záleží,“ doplňuje.

V červnu loňského roku spustilo Greenpeace celosvětovou petici, kterou do dnešního dne podepsaly téměř 3 miliony lidí z celého světa. Z toho přes 24 000 jmen pochází z České republiky. 

Výzvu za ochranu Arktidy je možné podepsat on-line na adrese www.savethearctic.org.

 

Poznámky pro editory:

(1)  Dnes bude Klára Issová s Paulou na následujících místech v centru Prahy:

10:00 Karlův most u Malostranské mostecké věže

11:00 Smetanovo nábřeží

12:00 Kampa

Od 14. hodin pak bude pomáhat dobrovolníkům Greenpeace sbírat podpisy pod petici za záchranu Arktidy.

Medvědici Paulu můžete dále potkat na následujících místech:

- 30. 4. Brno - Česká - nám. Svobody (od 19:00 beseda o Arktidě)
- 1. 5. Olomouc – Horní náměstí (Ekologické dny Olomouc) 
- 2. 5. Hradec Králové - Baťkovo náměstí
- 3. 5. Praha - Národní technická knihovna (NGO market)
- 6. 5. Plzeň - Smetanovy sady
- 7.- 8. 5. České Budějovice - Lannova třída
- 9. 5. Liberec - Náměstí Edvarda Beneše
- 10. 5. Ústí nad Labem – Mírové náměstí

(2)  Jedná se o kostým pro dva lidi, který Greenpeace koupilo od londýnského národního divadla. Paula se okamžitě stala symbolem celosvětové kampaně za mezinárodní ochranu Arktidy. Letos již navštívila Slovensko a po České republice bude následovat např. Maďarsko, Rakousko, Slovinsko či Polsko. Podívejte se na videoklip s Paulou v Londýně.

(3)  Cílem kampaně Greenpeace je vyhlášení světové rezervace pod záštitou OSN v neobydlené oblasti kolem severního pólu a zákaz těžební činnosti a průmyslového rybolovu v arktických vodách. Více o rizicích těžby ropy v arktické oblasti najdete zde: http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/publikace/arctic/Rizika_a_dopady_tezby_v_Arktide_briefing.pdf

Kontakty:

Petr Kucka, koordinátor arktické kampaně Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 734 620 842

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140