Greenpeace vyzvalo Bakalu k odstranění černých staveb dolu Frenštát

Tisková zpráva - 29 května, 2012
Frenštát, 29. května 2012 – Dnes před druhou hodinou odpolední skončila akce na dvou těžních věžích dolu Frenštát v Beskydech. Dobrovolníci Greenpeace nahradili dosavadní dva transparenty jedním novým s textem „BAKALOVY ČERNÉ STAVBY“ a slanili na zem. Greenpeace dnes oficiálně vyzve majitele OKD, aby zajistil urychlenou likvidaci a rekultivaci dolu Frenštát včetně obou těžních věží. Areál dolu byl totiž povolen v roce 1989 pouze jako dočasná stavba na 20 let. Žádost OKD o prodloužení trvání staveb do roku 2031 letos odmítl příslušný stavební úřad i Krajský úřad Moravskoslezského kraje. V současnosti se tak jedná o černé stavby (1).

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský dnes po sestupu z jedné z věží uvedl: „Kdyby OKD dodržovalo zákon, neměli bychom včera kam lézt. Pro uhlobarony by měla platit stejná pravidla jako pro obyčejné smrtelníky. Pan Bakala se dlouhodobě snaží prezentovat jako zodpovědný a slušný podnikatel. Pokud to myslí alespoň trochu vážně, měl by zajistit, aby byly jeho černé stavby co nejdříve odstraněny a nečekat na to, až mu jejich zbourání poněkud potupně nařídí stavební úřad.“

Řízení o odstranění staveb podle informací Greenpeace již stavební úřad ve Frenštátu zahájil. (2)

Greenpeace zároveň podporuje požadavek beskydských obcí (3) a místních občanských sdružení, aby připravovaná Státní energetická koncepce nepočítala se žádnou těžbou ani průzkumem ložiska Frenštát. Přes opakované sliby premiéra i obou posledních ministrů průmyslu všechny dosavadní návrhy koncepce (4) explicitně počítaly s obnovením těžebních prací v dole Frenštát za účelem „průzkumu“ ložiska.

"Je to jak ze seriálu "Jistě pane ministře" - ministr i premiér něco opakovaně slíbí, ale jeho úředníci to vesele ignorují a připravují pravý opak. Těžko říct, jestli mají oba pánové tak špatný přehled o práci svých podřízených, nebo to hrají na obě strany a snaží se udržet dobré vztahy s panem Bakalou, který je shodou okolností sponzorem ODS a významným vlastníkem médií“, uvedla tisková mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová.

Poznámky pro editory:

(1)  Samosprávy dotčených obcí zároveň dlouhodobě požadují, aby Český báňský úřad zrušil rozhodnutí o tzv. konzervačním režimu z roku 1994, protože pro jeho naplňování je zapotřebí staveb, které nemají platné povolení k provozování. Obce požadují, aby ČBÚ zahájil řízení s OKD a nařídil této společnosti, aby na základě projektu "Likvidace hlavních důlních děl" z roku 2002 zahájila zásyp obou tisíc metrů hlubokých jam dolu Frenštát.

(2)  Podrobnější informace naleznete na webové stránce www.nasebeskydy.cz.

(3)  Platný dobývací prostor Frenštát je 63 km2 velký; většina z něj zasahuje do CHKO Beskydy.

(4)  Naposledy loni na podzim.

Kontakty:

–        Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
tel.: 734 620 844, e-mail:

–        Michal Komárek, programový ředitel Greenpeace ČR
Tel.: 734 620 842, e-mail: