Impozantní maketa těžebního velkorypadla putuje po České republice

Tisková zpráva - 17 července, 2014
Praha, 17. července 2014. Sedm metrů velkou maketu části těžebního velkorypadla přivezla do Čech nezisková organizace Greenpeace. Velké nafukovací kolo s korečky je součástí petičního stánku, na kterém Greenpeace sbírají podpisy pod veřejnou výzvu za budoucnost bez uhlí. Dobrovolníci ekologické organizace současně zvou zájemce na historicky největší evropskou akci proti těžbě uhlí „Spolu proti dolu“, která se bude konat 23. srpna na polsko-německé hranici.

Maketa velkorypadla postupně navštíví Ostravu, Brno, Prahu, Ústí nad Labem, Most a Liberec.[1] Nafukovací model hlavní části těžebního stroje, který je nafouknutý pomocí kompresoru napájeného třemi fotovoltaickými panely, je součástí petičního stánku organizace Greenpeace, která přijela požádat o pomoc proti rozšiřování hnědouhelných povrchových dolů.

Kolemjdoucí se mohou připojit k veřejné výzvě za budoucnost bez uhlí, případně se přihlásit na celoevropský živý řetěz a festival „Spolu proti dolu“ (viz www.spoluprotidolu.cz), na němž se očekává účast více než osmi tisíc lidí. Zájemci mohou zároveň pod rypadlem získat podrobné a aktuální informace o boji za záchranu obcí a krajiny ohrožených rozšiřováním povrchových dolů.

Greenpeace společně s obyvateli ohrožených obcí již osmým rokem úspěšně usiluje o zachování tzv. územních ekologických limitů těžby, které v severních Čechách chrání domovy místních lidí i cennou přírodu před velkorypadly. Greenpeace se předloni podařilo prosadit novelu horního zákona, která znemožňuje vyvlastňování soukromých nemovitostí ve prospěch těžebních firem. V současnosti organizace prosazuje zvýšení úhrady, kterou musejí těžební společnosti platit za právo těžit uhlí v ložiscích ve vlastnictví státu, ze současného zanedbatelného 1,5 % na alespoň 30 % z ceny nerostu.

Kontakt:

Anna Neumannová, koordinátorka na místě akce, e-mail: , telefon: +420 734 446 158

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, e-mail: , telefon: + 420 734 620 844

Dominika Moulíková, mediální asistentka,  e-mail: , telefon: +420 603 443 140

Poznámky pro editory:

[1] Velkorypadlo můžete najít v následujících městech vždy mezi 10 a 18 hodinou:

16.7. Ostrava, Masarykovo náměstí

17.7. Brno, parkoviště u brněnské přehrady

19.7. Praha, Troja u Trojského koně, Vodácká ulice

21.7. Ústí nad Labem, Mírové náměstí

22.7. Most, u Prioru, ulice Budovatelů

23.7. Liberec, Soukenné náměstí