Kauza ilegálně vytěženého dřeva z Konga stále bez pokroku

Tisková zpráva - 3 března, 2014
Praha, 3. březen - Dokud Česko a další státy EU nedokáží plně uvést v platnost nařízení o dřevu EUTR, motorové pily budou nadále ilegálně kosit deštné pralesy v Kongu, Indonésii či Amazonii. Toto varování přichází přesně rok poté, co nařízení EUTR, které zakazuje obchodování s ilegálně vykáceným dřevem, vstoupilo v platnost.

Za rok platnosti nařízení Greenpeace upozornilo na několik případů ilegálně vytěženého dřeva uvedeného na trh EU. Pasivita, ignorace nebo zmatečnost  -  tak by se daly charakterizovat reakce odpovědných úřadů jednotlivých členských států, na jejichž území jsme ilegálně vytěžené dřevo objevili. Mezery či spíše jámy v implementaci nařízení mají snad všechny členské státy včetně ČR, kde navíc prováděcí zákon vstoupil v platnost s půlročním zpožděním.     

Právě v Česku Greenpeace objevilo ilegálně vytěžené dřevo wengé 1) a iniciovalo zabavení dřeva a vyšetření případu. Dřevo v době nálezu patřilo německému vlastníkovi. Po více než půl roce se celý případ zasekl na neschopnosti německých (BLE) a českých (MZe) úřadů 2) si předat potřebné dokumenty (3). 

Greenpeace proto 28. 2. 2014 přímo oslovilo najednou odpovědné úřady obou zemí, aby se bizarní situace, kdy Němci tvrdí, že Čechům předali veškeré podklady pro zabavení dřeva a Češi tvrdí, že nic nedostali, vyřešila. 

Chaos, není jen v Česku a Německu, kde mimochodem úřady již dvě várky stejného dřeva, které je v Česku, zadržely. Ilegálně vytěžené dřevo jsme objevili i ve Francii nebo v Itálii a postup ze strany úřadů je ještě pasivnější.

Úředníci MZe hájí svou pasivitu slabostí prováděcího zákona pro nařízení EUTR.  K tomu Jan Freidinger z Greenpeace ČR říká: „S ministerstvem nelze než souhlasit, že prováděcí zákon není dokonalý, nicméně kdo jiný by ho měl vylepšit, než ministerstvo, které ho připravilo.“  A dodává:  „Musí to být co nejdříve, pily ilegálních těžařů zatím pracují daleko rychleji, než úředníci v Česku a jiných zemích EU a každé dvě sekundy je ilegálně vykácen prales o velikosti fotbalového hřiště.“  

 

Poznámky:

1)     http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Greenpeace-odhalilo-dovoz-ilegalne-vytezeneho-dreva-z-konzskeho-pralesa-do-CR/

2)     Ministerstvo zemědělství (MZe) je pověřenou osobou (kompetentní autoritou) pro nařízení EUTR v Německu je to pak Bundesanstalt für Landwirtschaft ( BLE).

3)     http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/Dalsi-temata/pokracovani-pribehu-ilegalniho-dreva-z-konga/blog/48278/

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí kampaně Greenpeace ČR,

Email: jan.freidinger@greenpeace.org
Tel+420 734 620 844

 

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

Email:

Tel: +420 603 443 140