Ministr Kocourek nalíčil na kolegy uhelnou past

Tisková zpráva - 22 března, 2011
Praha, 22. března 2011 - Právě dnes uplyne lhůta, kterou mají vybraní ministři k podání připomínek k materiálu ministra průmyslu Kocourka s nevinným názvem Zpráva o aktualizaci státní energetické koncepce. Pokud by však materiál prošel bez připomínek a vláda následně schválila Kocourkem navržené usnesení, posvětila by (v rozporu se svým programovým prohlášením a koaliční smlouvou) prolomení platných ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Ministři by si toho nemuseli ani všimnout – v samotném návrhu vládního usnesení se o limitech nepíše ani slovo, pouze odkazuje na přiloženou informativní zprávu, ve které jsou kritické informace utopené až ve druhé polovině mnohostránkového textu. (1)

Podle aktuálních informací však Kocourkovu léčku, jako vystřiženou ze sitcomu „Jistě, pane ministře“, alespoň část jeho kolegů již zjevně prokoukla. Proti se totiž na dnešní tiskové konferenci ostře ohradily Věci veřejné. Ty již minulý týden prohlásily, že dokud budou ve vládě, nepřipustí schválení energetické koncepce, která by s prolomením limitů počítala. (2) Podle zdroje Greenpeace z MPO se k materiálu odmítavě staví i ministři z TOP 09.

Jan Rovenský z Greenpeace ČR dnes uvedl: „Začíná to být takový bizarní folklór – nový ministr průmyslu se pokusí prolomit limity a vláda mu to zatrhne. Nicméně Kocourkovi je třeba přiznat, že na to jde podstatně rafinovaněji, než Urban, Říman nebo Tošovský. Zatímco jeho předchůdci šli do boje s otevřeným hledím, současný ministr průmyslu se pokusil postoj vlády zmanipulovat.“

Petr Nečas minulý týden prohlásil na tiskové konferenci vlády, že Greenpeace má o věci špatné informace. Nyní se ukázalo, že nesprávně byl informován buď on sám, nebo se vyjádřil vědomě nepravdivě.

Tisková mluvčí Greenpeace ČR Lucie Jakešová k tomu doplnila: „Bylo by zajímavé vědět, co si o tomto podrazu na koaliční partnery a pokusu o porušení předvolebních slibů premiér Nečas myslí. Nicméně tipuji, že bychom se tradičně dozvěděli, že Martin Kocourek je slušný člověk, který má premiérovu plnou důvěru.“

Greenpeace považuje za pozoruhodné a znepokojivé, že se ke Kocourkovu návrhu dosud mlčí ministerstvo životního prostředí, jehož práce se zásadně dotýká. Ministr Chalupa přitom o problému ví. (3)

Ministerstvo průmyslu se v médiích pokouší interpretovat vyškrtnutí komunistických vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona (ke kterému se vláda zavázala) jako „smluvní náhradu“ limitů těžby. (4)

Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny k tomu řekla: „Má to stejnou logiku, jako kdyby vám zubař jako kompenzaci za opravenou stoličku vytrhl některý z řezáků. Limity nechrání jen vlastnická práva majitelů domů v Horním Jiřetíně, ale i zdraví 26 tisíc obyvatel Litvínova, cenná přírodní území a garantují územní a hospodářský rozvoj velké části Mostecka. Vláda se nemůže této odpovědnosti prostě vzdát a přehodit jí na vlastníky z Horního Jiřetína, přestože věříme, by jí nesli dobře a statečně.“

 

 

Poznámky pro editory:

(1)    Materiál ministra Kocourka má dvě hlavní části – informativní zprávu a návrh usnesení vlády. V informativní zprávě je na str. 6 a 7 uvedeno, že MPO počítá při další přípravě Státní energetické koncepce (SEK) pouze s jedinou variantou, jejíž součástí je prolomení dosavadních limitů těžby. V návrhu usnesení pak mj. vláda ukládá ministrovi průmyslu, aby připravil SEK v souladu s přiloženou informativní zprávou. (viz extenzivní citace v příloze). Pokud by ministři usnesení nyní přijali, potvrdili by tak Kocourkovi, že má s uhlím za limity v energetické koncepci počítat a začít pracovat na jejich prolomení.

(2)    Viz tiskovou zprávu VV ze 14. 3. 2011 „Věci veřejné prolomení limitů nepřipustí.“

(3)    Nevládní organizace ministra Chalupu na současnou situaci včera (21. 3. 2011) upozornily dopisem, jehož přijetí ministrův sekretariát potvrdil.

(4)    Hlavním argumentem pro prolomení limitů je podle MPO údajně hrozící nedostatek hnědého uhlí. Ten však ve skutečnosti nehrozí – Česká republika vyváží každoročně více elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách, než kolik by bylo možné vyrobit v případě prolomení limitů. Hrozící nedostatek uhlí pro cca čtvrtinu tuzemských tepláren by mohl stát snadno a rychle vyřešit přednostními dodávkami 60 % uhlí z velkolomu Vršany teplárnám v rámci probíhajícího řízení o povolení hornické činnosti v tomto dole. Přestože uložení této podmínky požaduje ministerstvo životního prostředí, báňský úřad v Mostě jí odmítl respektovat a MPO zůstává stát alibisticky stranou. Reálně tak hrozí, že v nejbližších dnech stát poskytne Tykačově Czech Coal licenci na těžbu 350 miliónů tun hnědého uhlí, aniž by se pokusil problém tepláren řešit. Stát je přitom výhradní vlastníkem celého ložiska a pro jeho využití může stanovovat podmínky. (Viz komentář Jana Rovenského „Teplo a Tykačovo eso v rukávu“ v Hospodářských novinách.)

 

Kontakty:

  • Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
    tel: 723 623 238, e-mail:
  • Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
    tel: 603 443 140, e-mail:
  • Tereza Otcovská, členka výboru občanského sdružení Kořeny Litvínov
    tel: 777 282 539, e-mail:

 

Příloha:  Výběr nejdůležitějších částí návrhu ministra Kocourka:

 

1) Zpráva o aktualizaci Státní energetické koncepce

….

„Scénář  B“ vývoje energetiky

Při tvorbě stávajícího návrhu aktualizace SEK se zvažovala i případná náhrada kvalitního hnědého uhlí z těžebních prostor za územními limity (tedy v případě neprolomení územních ekologických limitů) zemním plynem nebo biomasou v oblasti centrálního zásobování teplem. Tento scénář lze pracovně nazvat „Scénář B“. (str. 4)

Východiska nového návrhu aktualizace SEK

S ohledem na stanoviska Nezávislé energetické komise, tzv. Pačesovy komise a Oponentní rady k problematice teplárenství, která byla rovněž podpořena závěry  Pracovní skupiny pro oblast teplárenství, nebylo  se „Scénářem B“ ze socio-ekonomických, technických, ekologických, bezpečnostních důvodů a z důvodu nereálného časového horizontu pro změnu palivové základny pro teplárenství již dále pracováno.

Základem pro další vývoj energetiky by se tedy mohl stát energetický „Scénář A“, který vychází z vizí a cílů dosud platné SEK z roku 2004 a přednostně využívá v horizontu do roku 2050 všechny tuzemské energetické zdroje, které jsou k dispozici – hnědé, resp. černé uhlí a v reálné míře také obnovitelné zdroje. (str. 6)

….

Vzhledem k tomu, že zásadní omezení dodávek uhlí pro teplárenství se předpokládá, v případě nezměněného postoje k územním ekologickým limitům těžby již po roce 2012, doporučuje „Scénář A“ vývoje energetiky návrhu aktualizace SEK pokračovat v těžbě kvalitního hnědého uhlí, zejména pro potřeby teplárenství, i za územními ekologickými limity. Z tohoto důvodu bude nutné odstranit co nejrychleji nesystémové administrativní překážky hospodárného využití domácích zásob hnědého uhlí, včetně zásob za tzv. územními ekologickými limity, a současně zajistit přednostní využití hnědého uhlí pro teplárenství České republiky. (str. 7)

 

2) Návrh usnesení vlády ke Zprávě o aktualizaci Státní energetické koncepce

Vláda

   ukládá  

1. ministru průmyslu a obchodu v gesci s Radou vlády pro energetickou a surovinovou strategii České republiky

zpracovat návrh aktualizace Státní energetické koncepce České republiky ve smyslu doporučení vyplývajících ze Zprávy o aktualizaci Státní energetické koncepce v termínu do 30. září 2011

 

(Klíčové pasáže byly zvýrazněny Greenpeace. V případě zájmu Vám obratem poskytneme plné znění Kocourkova materiálu.)