Přes 130 organizací vyzývá ministra Jurečku: Zastavte přelovení evropských moří!

Tisková zpráva - 28 listopadu, 2014
Greenpeace a dalších 130 organizací z celé Evropy dnes otevřeným dopisem vyzvalo ministra zemědělství Mariana Jurečku, aby na prosincové Radě ministrů zemědělství a rybářství podpořil opatření proti drancování evropských lovišť. Ministři budou rozhodovat o stanovení rybolovných kvót pro rok 2015. Podle loni schválené reformy Společné rybářské politiky by tak měli učinit v souladu s doporučením vědecké komunity. Stávající trend je však opačný a za poslední dva roky významně narostl rozdíl mezi tím, jaké limity pro rybolov doporučují vědci a jaké politici schválili [1].

„ Prosincová Rada bude klíčovým jednáním, na kterém se ukáže, zdali to politici s dohodnutými cíli pro obnovu rybích populací myslí vážně, nebo jestli tyto závazky zůstanou pouze na papíře,“ vysvětluje Jan Freidinger, koordinátor oceánské kampaně Greenpeace ČR, a dodává: „Podpora udržitelného mořského rybolovu bez nekonečných dotací z kapes evropských daňových politiků a v souladu s tím, co doporučují vědci, je i podporou českých producentů ryb. Těžko se totiž konkuruje dotovaným průmyslovým rybářským flotilám, v ceně jejichž úlovku není zahrnuto drancování populací a stanovišť ryb.“

V této souvislosti je znepokojující, že se český ministr jednání možná ani nezúčastní. Signatáři dopisu jej proto nejen vyzývají, aby hlasoval v zájmu ochrany oceánů, ale aby se na jednání vůbec dostavil.

„Není bohužel výjimkou, že se čeští ministři z podobně důležitých jednání omluví či pošlou náhradníky, případně odjedou před koncem.  Jejich vystoupení na jednáních ve prospěch ochrany životního prostředí je pak spíše rarita“, doplňuje Jan Freidinger.       

Téměř 75 % evropských lovišť je přeloveno nebo loveno na maximum. Přidělené kvóty na lov končí především u velkých průmyslových rybářů, které používají destruktivní metody lovu.  Evropská unie se shodla, že do roku 2015 je nutné zastavit nadměrný rybolov v oblastech, kde je to okamžitě možné a nejpozději do roku 2020 omezit rybolov na udržitelnou úroveň v celé Evropské unii [2]. Praxe je zatím opačná. Nedávné hlasování o celkovém přípustném odlovu baltických a hlubokomořských druhů ryb bez řádného zdůvodnění rezignuje na snahu zamezit nadměrnému rybolovu. Jde o jasně negativní trend vývoje celého odvětví, který je třeba zvrátit.

Poznámky pro editory:

1)      SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ týkající se konzultace k rybolovným právům pro rok 2015 v rámci společné rybářské politiky, (COM/2014/0388 final), http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52014DC0388&from=CS

2)      Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 ze dne 11. prosince 2013 o společné rybářské politice, článek 2.2, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013R1380&qid=1416906178525&from=CS

Kontakt:

Jan Freidinger, , + 420 734 620 843