Před centrálou ČEZu vyrostl obývací pokoj. Nejsme na prodej, vzkázali lidé z Lužice

Tisková zpráva - 25 listopadu, 2015
Praha, 25. listopadu - Obyvatelé německé Lužice a zástupci tamních občanských iniciativ dnes osobně požádali zástupce firmy ČEZ, aby slíbili, že nebudou rozšiřovat uhelné doly v Německu, pokud koupí část švédského státního podniku Vattenfall. Stejný  závazek chtějí i od dalších případných kupců z Česka - EPH Daniela Křetínského a Vršanské uhelné Pavla Tykače. V principu totiž nemají problém s českými zájemci o uhelný byznys v Německu, ale s plány na rozšiřování těžby.

Přímo před hlavním sídlem společnosti ČEZ během dopoledne vyrostl obývací pokoj, v němž se lidé z lužického regionu zabydleli, aby ukázali, že se problém přímo dotýká jejich domovů a života. S sebou si přinesli transparenty se vzkazy “Nenecháme se prodat.” a “ČEZ, nech Lužici na pokoji.” Akci podpořili přímo na místě i zástupci lužických Srbů, poslanec ze Saska a poslankyně z Braniborska. Zástupcům polostátní energetické firmy předali přes 40 tisíc pohlednic od německých občanů, které jsou adresované přímo šéfovi ČEZ Danielu Benešovi a které žádají, aby se těžba v Lužici utlumila.

Andreas Stahlberg, radní za kraj Spree-Neisse, uvedl: “Jsme přesvědčeni, že by Vattenfall měl svou uhelnou divizi postupně uzavírat a přijmout zodpovědnost za složitou rekultivaci místních dolů. Pokud dojde k prodeji, budeme všemi prostředky bojovat za to, aby v regionu nevznikly nové doly a aby nebyly bourány další obce.”

Do České republiky přijela delegace z Německa již během včerejška a její cesta vedla přes severní Čechy, kde se lužičtí setkali se starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem a prohlédli si hnědouhelný velkolom ČSA. Obyvatelům Lužice v případě rozšíření stávajících, či otevření nových dolů hrozí podobný osud, jakému by čelili lidé z Horního Jiřetína a Litvínova v případě prolomení těžebních limitů - ztráta domovů, nadlimitní hluk a nesnesitelná prašnost. Zatímco česká vláda v říjnu bourání obcí kvůli uhlí jasně odmítla, v Německu je tato možnost stále ještě reálná, byť Vattenfall ji jž dříve zavrhl. Odpovědnost za budoucnost obyvatel Lužice tak ponese i firma, která uhelnou část Vattenfallu případně koupí.

Lidé z německé Lužice přijeli do České republiky. Před sídlem firmy ČEZ se usadili v úrulném obývacím pokoji, aby...

Posted by Greenpeace Česká republika on 25. listopad 2015

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl: “S uhelnými doly si nový kupec koupí i osm Horních Jiřetínů - a odpor jejich obyvatel. Nedává moc smysl, aby vláda, která odmítla bourání českých obcí kvůli uhlí, umožnila polostátní firmě vyhánět lidi z domovů v sousední zemi. Pokud tedy nestojí o pověst nájezdníků z Východu.”

Někteří členové německé delegace:

Andreas Stahlberg: Radní v kraji Spree-Neisse. Ve své politické práci se intenzivně zabývá problematikou těžby v kraji, je členem braniborské komise pro hnědé uhlí. V Lužici se usadil v roce 2005.

Gert Richter: Starosta vesnice Deulowitz (spadá pod město Guben), která je ohrožena rozšířením lomu Jänschwalde-Nord. V případě posunutí hranice těžby by se ocitla přímo na hraně lomu.

Christian Huschga: Obyvatel vesnice Atterwasch (část Gemeinde Schenkendöbern). Té hrozí v případě rozšíření dolu Jänschwalde-Nord úplný zánik. Je aktivní v místní církevní komunitě i v aktivitách proti uhelné energetice.

Kontakty pro média:

  • Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844,
  • Lukáš Hrábek, mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140,

Německá delegace:
(komunikují v němčině a angličtině)

  • Andreas Stahlberg, radní v kraji Spree-Neisse,