Za havárii ve Fukušimě platí její oběti, ne firmy, které ji způsobily

Systém jaderné odpovědnosti v Česku je ještě horší než v Japonsku - TZ Greenpeace 3/2013

Tisková zpráva - 11 března, 2013
Tokio / Praha, 11. března 2013 – V den druhého výročí jaderné havárie v japonské Fukušimě upozornila organizace Greenpeace na nedostatečnost předpisů, které místo obětí chrání jaderný průmysl, a také na skutečnost, že stovky tisíc lidí v Japonsku stále nemají k dispozici řádnou podporu a náklady za dopady havárie ponese japonská veřejnost. Lidé v jakékoli zemi s jadernými reaktory by se po jaderné havárii ocitli ve stejně složité situaci.

Podle nové studie francouzského Institutu pro jadernou bezpečnost (IRSN) by přitom velká havárie jaderného reaktoru v Evropě způsobila škodu až 5,8 biliónů eur (tedy 145 biliónů korun). Pokud by k takové události došlo v České republice, dostali by poškození v rámci odškodnění podle zákona jen těžko uvěřitelných 0,005 procent vzniklé škody.

Jan Haverkamp, odborný konzultant Greenpeace v oblasti jaderné energie a energetické politiky:

„V České republice by to bylo s odškodněním v případě vážné jaderné havárie ještě horší než v Japonsku. Maximální výše odpovědnosti pro společnost ČEZ, která elektrárny provozuje, totiž činí pouhých 8 miliard korun. A stejně jako v Japonsku, nemají dodavatelé jaderných zařízení, jako jsou Škoda JS, Rosatom, Westinghouse či Areva, vůbec žádnou odpovědnost, takže v případě pochybení či výrobních vad vedoucích k velké havárii by od nich české a evropské oběti nemohly očekávat vůbec žádné kompenzace.“

Dr. Kumi Naidoo, výkonný ředitel Greenpeace International, v den druhého výročí havárie uvedl:

„Tuto jadernou katastrofu odneslo přes 160 000 lidí, kteří uprchli před radiací z havarované fukušimské elektrárny a stále se nemohou vrátit domů. Rodiny a komunity jsou rozdělené, některé jsou bez prostředků a rozvody či psychická zhroucení stále přibývají. Firmy, které tuto jadernou krizi způsobily, musí nést plnou odpovědnost.“

„Greenpeace i nadále stojí za těmi, kteří při zemětřesení a vlně tsunami přišli o své blízké, ale také za všemi obyvateli Fukušimy, jejichž zdraví je stále ohroženo radioaktivitou. Potřebují řádné odškodnění a podporu, aby mohli znovu začít. Kromě toho je na čase odstavit průmysl, který má jejich utrpení na svědomí.“

Junichi Sato, výkonný ředitel Greenpeace Japonsko, dnes prohlásil:

„Japonská vláda lidi z Fukušimy nechala úplně na pospas. Její bezohledný tlak na to, aby se nebezpečné a zbytečné jaderné elektrárny znovu připojily do sítě, ukazuje, že vůbec nedělá to, co chtějí obyčejní lidé, a vůbec se z nejhorší jaderné havárie od Černobylu nepoučila.“

„Japonci, i lidé čelící hrozbě jaderné havárie kdekoli jinde na světě potřebují podporu a ochranu, kterou může zajistit pouze zásadní reforma jaderné legislativy. Je naprosto nespravedlivé, že současný systém nutí platit za havárii daňové poplatníky a oběti, a nikoli společnosti, které ji způsobily.“

„Dva roky znamenají pro osoby evakuované z Fukušimy velmi dlouhou dobu. Ti lidé musejí dostat odškodnění a firmy musejí nést odpovědnost. A také se musíme pohnout z místa, konečně odstoupit od jaderné energetiky a v Japonsku i na celém světě přejít na energii z obnovitelných zdrojů.“

Greenpeace vyzývá vlády, aby reformovaly systém jaderné odpovědnosti tak, aby provozovatelé jaderných zařízení a jejich dodavatelé nesli plnou odpovědnost za své selhání. 

 

Poznámky pro editory:

 

 

Kontakty:

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně

, 734 820 844

Jan Haverkamp, odborný konzultant Greenpeace v oblasti jaderné energie a energetické politiky , +420 603 569 243

 

Greg McNevin, Greenpeace International Communications,

,  +81 80 5416 6507

Yuki Sekimoto, Greenpeace Japan Communications,

yuki.sekimoto@greenpeace.org, +81 80 5088 3048

Greenpeace International press desk hotline +31 (0) 20 718 24 70