Zahodí hlavy států příležitost snížit energetickou závislost EU?

Tisková zpráva - 25 června, 2014
Nová studie: energetická účinnost a obnovitelné zdroje by mohly snížit dovoz energie až o 45 % oproti současnému návrhu Evropské komise.

Brusel, 25. června – Zatímco představitelé evropských zemí v Bruselu jednají o tom, jak zlepšit energetickou bezpečnost Evropy, nová studie ukazuje, že plány Evropské komise jsou k tomu, aby snížily závislost na dovozu energie, žalostně neadekvátní. Studie dokládá, že EU by mohla s pomocí energetických úspor a obnovitelných zdrojů snížit do roku 2030 dovoz ropy, zemního plynu a uhlí o 45 % více, než aktuálně navrhuje Evropská komise [1].

Během čtvrtečního a pátečního jednání bude Evropská rada složená z premiérů členských zemí projednávat dva důležité návrhy Evropské komise: plán energetické bezpečnosti [2] a nový klimaticko–energetický balíček. Komise aktuálně navrhuje, že by EU měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 % a dosáhnout podílu 27 % energie z obnovitelných zdrojů.

Dovozy energií do EU

Z výpočtů expertů z německého Ústavu pro letectví a kosmonautiku (DLR), kteří dnes zveřejněnou studii Greenpeace připravili, ovšem vyplývá, že tři ambiciózní cíle pro oblast energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a snížení emisí by přinesly mnohem výraznější snížení závislosti Evropy na dovozu fosilních paliv, než aktuálně navrhuje Evropská komise. Greenpeace a další ekologické organizace konkrétně navrhují, aby EU do roku 2030 zvýšila podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie na 45 %, snížila konečnou spotřebu energie na 60 % (ve srovnání s rokem 2005) a snížila emise skleníkových plynů o 55 % (v porovnání s rokem 1990).

Evropská komise teprve zvažuje, zda bude pro rok 2030 navrhovat cíl pro zvýšení energetické účinnosti. Ten je přitom jedním ze tří pilířů současné evropské energetické politiky do roku 2020. Nedávno uniklé analýzy ukazují, že ambiciózní cíle pro energetickou účinnost by mohly výrazně snížit dovozy energií, což by přineslo plno výhod [3]. V dopise, který poslali Evropské komisi ministři Německa, Dánska, Belgie, Portugalska, Řecka, Irska a Lucemburska, na ní apelovali, aby ambiciózní závazný cíl pro zvýšení energetické účinnosti navrhla nejpozději do letošního července [4].

Evropský parlament již v únoru podpořil zvýšení energetické účinnosti EU o 40 % do roku 2030. [5]

Není žádným tajemstvím, že zvyšování energetické účinnosti spolu s využitím čistých zdrojů energie není dobré pouze pro klima, ale je to také nejlepší cesta ke zvýšení energetické bezpečnosti EU. Po měsících debat mají evropští politici skvělou příležitost opravdu něco změnit, zbavit nás fosilních paliv i závislosti na drahých a nejistých dovozech a zajistit nám skutečnou energetickou nezávislost,“ uvádí Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.

Poznámky:

[1] Greenpeace briefing, Report: draft EU plan misses out on huge potential to cut energy imports, June 2014.

[2] Greenpeace press comment, 28 May 2014

[3] EnergyDesk, Why does energy efficiency matter for European energy security?, 18 June 2014.

[4] Letter by governments in support of a binding EU 2030 energy efficiency target, 18 June 2014.

[5] European Parliament resolution, 4 February 2014.

[6] Greenpeace report, A roadmap towards a sustainable and independent energy supply for Europe, June 2014.

Kontakt:

Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR, tel: +420 734 620 844, mail:

Franziska Achterberg – Greenpeace EU energy and transport policy director, tel: +32 (0)498 362403

Sven Teske – Greenpeace International energy expert and lead author of the report, tel: +49 (0)171 8787552, 

Greenpeace EU pressdesk: +32 (0)2 274 1911, 

 

V angličtině najdete TZ na www.greenpeace.eu

Pro nejnovější informace sledujte: www.twitter.com/GreenpeaceEU