Facebook přechází na obnovitelné zdroje

Tisková zpráva Greenpeace 35/2011

Tisková zpráva - 15 prosince, 2011
Praha, 15. prosince 2011 – Kampaň Greenpeace za ozelenění Facebooku, k níž se přidalo přes 700 000 lidí z celého světa, přináší po 20 měsících výsledky! Facebook dnes zveřejnil svůj cíl přejít na čistou energii z obnovitelných zdrojů. Vzkaz dodavatelům energie je jasný: investujte do obnovitelných zdrojů a odeberte si uhlí ze svých přátel.

Odedneška má Facebook jasnou politiku, která říká, že ve svých nových datových centrech – v srdci celé sociální sítě – bude upřednostňovat čistou energii z obnovitelných zdrojů. Prohlášením to však nekončí. Greenpeace a Facebook budou spolupracovat při propagaci obnovitelných zdrojů a motivovat velké energetické firmy, aby rozvíjely čistou energii. Facebook se také zavázal, že spolu s Greenpeace vytvoří projekty, které umožní uživatelům šetřit energií a využívat její čisté zdroje. (1)

Kampaň za ozelenění Facebooku spustilo Greenpeace v únoru 2010, krátce poté, co firma oznámila, že hodlá postavit nové datové centrum, které mělo být napájeno elektřinou vyrobenou převážně z uhlí.

Stovky tisíc lidí se na celém světě zapojily do úsilí přimět Facebook, aby energii pro nové obří centrum čerpal z obnovitelných zdrojů.  Ve všech místech, kde má Facebook pobočky, se lidé přidávali k dobrovolníkům Greenpeace. Nechyběli mezi nimi ani čeští uživatelé.  

Množství energie potřebné k napájení datových center, která zajišťují např. provoz webových stránek nebo on-line služeb pro internetové firmy jako Facebook, Apple, Microsoft, Twitter a další velké počítačové společnosti, je obrovské. Celkem činí přes 2 % spotřeby elektřiny ve Spojených státech a předpokládá se, že každým rokem poroste o 12 nebo i více procent.

Tomuto modelu, kdy jsou poskytované služby či programy uloženy na serverech a uživatelé k nim mohou prostřednictvím internetu přistupovat prakticky odkudkoliv, se říká „cloud computing“. Videa, fotky a další data, která jsou uložena v datových centrech, se z nich přenášejí do domovů a kanceláří v reálném čase.

Kdybychom srovnávali jejich spotřebu energie se spotřebou jednotlivých států, ocitly by se na pátém místě na světě. Často jsou napájeny ze směsice energetických zdrojů, které zahrnují i uhlí – nejšpinavější zdroj energie a největší zdroj emisí oxidu uhličitého.

Velké internetové firmy mohou vyslat jasný a silný signál energetickým firmám a investorům, že dávají přednost obnovitelným zdrojům a podporují energetickou revoluci. Tak, jak to dnes ukázal Mark Zuckerberg.

 

Kontakty:

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel: 603 443 140

 

Poznámky pro editory:

(1)          Dohodu mezi Greenpeace a Facebookem naleznete zde: http://www.greenpeace.org/international/Global/international/publications/climate/2011/Cool%20IT/Facebook/Facebook_Statement.pdf