Poplatky za smog: špatný senátní kompromis

TZ Greenpeace 2/2012

Tisková zpráva - 15 března, 2012
Praha, 15.3.2011 – Varianta, v níž dnes Senát schválil zákon o ovzduší, se sice tváří jako úspěch a přínos pro kvalitu ovzduší, ale ve skutečnosti dává významným znečišťovatelům možnost se poplatkům vyhnout.

„Senátoři nevyužili šance zvrátit absurdní rozhodnutí sněmovny a podlehli tlakům průmyslu. Jediné správné řešení bylo vrátit se k původnímu vládnímu návrhu, který byl sám kompromisem. Avšak to, co dnes Senát schválil, je kompromis z kompromisu,“ komentoval výslednou podobu návrhu zákona Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Trik spočívá v tom, že zákon nyní sice počítá s vyššími sazbami poplatků, ale umožňuje podnikům výrazně větší možnost se jim vyhnout, pokud splní tzv. BAT (nejlepší dostupná technologie). Termín „nejlepší dostupné technologie“ (BAT) je ale natolik matoucí, že díky němu mohou i velcí znečišťovatelé předstírat, že jsou čistí.

Nejlepší dostupné technologie jsou totiž široká kategorie – spadají do něj továrny s rozdílnou produkcí škodlivin. Rozdíl mezi nejhoršími a nejlepšími z „nejlepších technologií“ činí až 600 %. Navíc se určují zvlášť například pro spalování plynu a uhlí. Znečišťovatel, který používá uhlí, snadno může splnit kritéria BAT ve své oblasti, a zbavit se tak poplatků. Stále ale bude ovzduší znečišťovat řádově více než ten, který přešel na plyn, a který navíc musí za emise platit, protože na technologické špičce „své oblasti“ není. (1) To se týká například i největšího zdroje znečištění v České republice, uhelné elektrárny Prunéřov, kterou provozuje ČEZ.

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, telefon 734 620 843, email:

Poznámky pro editory:

(1)  Více informací zde: http://www.ippc.cz/index.php?m=docs&a=getActiveFile&ffid=357.

Témata