Medvědi vzkazují Shellu: nevrtejte se nám v Arktidě!

TZ Greenpeace 13/2012

Tisková zpráva - 13 září, 2012
Praha, 13. září 2012 – Obrovská vrtná souprava doprovázená devíti ledními medvědy se dnes objevila na čerpací stanici firmy Shell. Právě tato firma totiž v neděli zahájila první průzkumný vrt v Arktidě, jedné z nejzranitelnějších oblastí na Zemi. Lední medvědi už nedokázali jen nečinně přihlížet chystané zkáze svého domova, a proto spolu s dobrovolníky Greenpeace přinesli Shellu vzkaz: „KDO JINÉMU JÁMU VRTÁ, SÁM DO NÍ SHELL!“. Ze střechy stanice aktivisté vyvěsili transparent s výzvou „ZACHRAŇME ARKTIDU!“

Shell zahájil kontroverzní program průzkumných ropných vrtů v Čukotském moři 110 km od pobřeží Aljašky teprve minulou neděli, původně však plánoval začít vrtat již 13. července. Investici za 4,5 miliardy dolarů však provází řada technických selhání a velké zpoždění.

„Shell od počátku tvrdí, že je na těžbu v drsných arktických podmínkách perfektně připraven, avšak uplynulé tři měsíce prokázaly jediné – že se ropné společnosti nedovedou s extrémně nepříznivými arktickými podmínkami jednoduše vypořádat,“ říká Petr Kucka, koordinátor arktické kampaně Greenpeace ČR, a pokračuje: „Odborníci přitom varují, že zatím neexistuje žádná účinná metoda likvidace velkého úniku ropy v polárních vodách.“ (1, 2)

Shell proti námitkám vůči bezpečnosti těžby v Arktidě argumentuje speciálním havarijním plavidlem Arctic Challenger, které má v případě úniku ropy zabránit katastrofě. To však nesplňuje platné předpisy, a Shell proto nedostal k vrtání konečné povolení. Minulý týden mu americké úřady povolily dosáhnout jen do takové hloubky, kde ještě není ropa. Firma s vrtáním skutečně začala, ale již pouhý jeden den od spuštění bylo nutné práce zase zastavit, protože do oblasti připlula obrovská kra dlouhá 48 km a široká 19 km.

„S nadsázkou by se dalo říct, že Arktida se těžbě sama brání,“ uvedla Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, a doplnila: „Pro těžební činnost je zde naprosto nevhodné prostředí, ale Shell je ochoten kvůli ropě na tři roky riskovat ekologickou katastrofu v jednom z posledních nedotčených míst světa. Boj o záchranu Arktidy bude bezpochyby jednou z rozhodujících environmentálních bitev současnosti.“ (3)

Odpor proti arktické ropné horečce po celém světě roste. Výzvu za mezinárodní ochranu Arktidy na stránce www.savethearctic.org již podepsalo přes 1,8 milionu lidí z celého světa, přes 13 tisíc hlasů přišlo i z České republiky. (4)

„Je zjevné, že arktická ropa nepřináší žádné dlouhodobé řešení, zato ale představuje nesmírné riziko. Proč riskovat devastaci jedné z posledních divočin a prohlubovat naši závislost na ropě? Miliardy určené na těžbu další špinavé ropy můžeme investovat do účinnosti motorů vozidel a vývoje nových, čistých technologií. Arktidu můžeme zachovat jako místo pro přírodu, vědu a výzkum, pro všechny budoucí generace. Je i naše a musíme ji chránit“, dodává Petr Kucka.

Poznámky pro editory:

(1)  Bližší informace o rizicích a možných dopadech těžby v Arktidě najdete zde: http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/publikace/arctic/Rizika_a_dopady_tezby_v_Arktide_briefing.pdf

(2)  Podrobnosti o záměru Shellu těžit v Arktidě ropu zde: http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/publikace/arctic/Shell_na_Aljasce_briefing.pdf

(3)  Podle odborníků se v Arktidě, především na dně oceánu, nachází zásoby 90 miliard barelů ropy. Takové množství by mohlo pokrýt současnou světovou spotřebu zhruba na tři roky.

(4)  Aktuální počet podpisů v Arktickém digitálním svitku na: www.savethearctic.org  

 

Kontakty:

Petr Kucka, koordinátor arktické kampaně Greenpeace ČR

Tel.: 734 620 842,

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

Tel.: 603 443 140,