2011 var et turbulent år med mange udfordringer - men også mange sejre. Ansigterne i denne 'Året i billeder' hylder fordelene ved at rejse sig og gøre noget, fordi man tror på sagen.
Olien flyder fra rustne og hullede olieledninger i Usinsk-provinsen i den arktiske del af Rusland og op mod 500.000 ton olie flyder årligt ud i det Arktiske Ocean. Læs mere >
Se eller gense højdepunkter fra koncerten i Lille Vega med The Green Live, Jonas Breum og Magtens Korridorer for beskyttelsen af Arktis, hvor Andrea Elisabeth Rudolph var vært. www.greenpeace.dk/savethearctic // #SaveTheArctic
Der er blevet sagt om det danske band The Green Lives, at de spiller "livsbekræftende naturromantisk folkpop". Det kan du høre - til Greenpeace-arrangementet "Save the Arctic" i Lille Vega den 16. maj.
Den pladeaktuelle musiker Jonas Breum spiller sin eneste koncert i København dette forår den 16. maj i Lille Vega til Greenpeace-arrangementet Save the Arctic.
4 gange på 4 dage gik aktivister fra Greenpeace i aktion mod isbryderen, Nodica, der er på vej til Alalska, for at assistere Shell med deres beskidte og risikable olieboringer i Arktis. En af aktisivisterne, Signe, ser tilbage på aktionen.
1 - 5 af 1029 resultater.