Nyhed - 21. februar, 2012
Aktivister fra Greenpeace undgik tirsdag aften sikkerhedssystemet på Londons berømte museum National Gallery på Trafalgar Square, og havde held til at klatre op på den store bygning, hvor de rullede et 40 meter stort banner ud med teksten ”It’s No Oil Painting”.
Aktionen på National Gallery var rettet imod det store internationale olieselskab Shell, der tirsdag havde inviteret en række gæster til en begivenhed på museet, hvor der hænger malerier af så berømte malere som Georges Seurat, Paul Cézanne, Vincent van Gogh og Leonardo da Vinci.
Aktion på National Gallery i London
Shell har planer om at bore i Arktis denne sommer, og det er netop oliegigantens arktiske aktiviteter, som Greenpeace ønsker at gøre aftenens gæster på National Gallery opmærksomme på.
"Shell bruger National Gallery i et forsøg på at imponere folk, de har inviteret. Men samtidig har Shell planer om denne sommer at gennemføre ekstremt risikable olieboringer i det sårbare Arktis. Vi vil være helt sikre på, at Shells gæster går hjem med den viden også”, siger Jon Burgwald, Arktisansvarlig i Greenpeace.
”Greenpeace vil fortælle Shell og deres gæster, at olieselskaberne er nødt til at holde sig ude af Arktis. Regionen er for skrøbelig til at risikere en olieforurening, som eksperter siger, vil være næsten umulig at rydde op."
De arktiske kyster er hjem for oprindelige folk, og i de arktiske farvande lever isbjørne, hvidhvaler og hvalrosser, samt andre dyrearter, der ikke findes andre steder.
Shell er det første store internationale olie-selskab, der har udnyttelsen af det smeltende Arktis som fokusområde. Hvis virksomheden finder olie denne sommer, så må man frygte, at andre globale olie-giganter vil slutte sig til Shell i oliejagten i Arktis.