Greenpeace byder klimakommission velkommen

Nyhed - 3. marts, 2008
I dag har regeringen udpeget en ny klimakommission, der skal give et bud på, hvordan Danmark bliver uafhængig af fossile brændsler. Et tiltag, som Greenpeace hilser velkomment.

Cover of the Greenpeace report Energy [r]evolution - A Sustainable World Energy Outlook

Samtidig opfordres kommissionen nu til at analysere og vurdere allerede udarbejdede energiscenarier lavet dels af Teknologirådet, IDA og Greenpeace i samarbejde med energiforsker Klaus Illum. De tre danske energiscenarier dokumenterer, at bruttoenergiforbruget i 2020 procentvis kan blive 4 gange mindre end det er i dag. Regeringen har dog indtil ikke taget scenarierne seriøst.

"Med et energiforlig, der heldigvis kun gælder til 2011, er der mulighed for, at Klimakommissionens rapport i 2010 kan blive grundlag for en langt mere ambitiøs klima- og energipolitik efter 2012, som kan bringe Danmark tilbage på sporet som foregangsland", udtaler Tarjei Haaland, klima- og energimedarbejder i Greenpeace.

Det er dog beklageligt, at klimakommission ikke blev nedsat allerede sidste år, så dens medlemmer ville have kunnet lede regeringen på bedre og mere ambitiøse tanker i forbindelse med de netop afsluttede energiforhandlinger.

"God rådgivning fra kommissionen kunne evt. have ført til, at regeringen havde hævet ambitionsniveauet og eksempelvis målsat en større reduktion af bruttoenergiforbruget end de 4 % i 2020, som indgår i den nuværende energiaftale. Kommissionen ville også kunne have rådgivet regeringen om, at en ophævelse af kulstoppet fra 1997 og tilladelse til brug af kul på de i dag to kul-fri kraftværker Avedøre 2 og Skærbæk 3 et er kæmpe skridt i den gale retning, hvis man vil reducere det danske kulforbrug og opfylde kommissoriet om helt at frigøre Danmark fra afhængigheden af fossile brændsler," siger Tarjei Haaland