Klimaforskere frygter subtropiske havstrømme

Nyhed - 11. september, 2009
Greenpeace' ekspedition i Arktis ombord på forskningsskibet Artic Sunrise sejler i øjeblikket ud for den grønlandske østkyst. Her har besætningen fået selskab af et nyt uafhængigt forskerhold.

En af de mange sidegletsjere der ender i Kangerdlugssuag-fjorden.

Glaciologen Dr. Gordon Hamilton, Universitetet i Maine, og oceanografen Dr. Fiamma Straneo, Wood's Hole Oceanographic Institution, er ombord for at undersøge Greenpeace' og klimaforskeres bange anelser vedrørende subtropiske havstrømmes påvirkning af grønlandske gletsjere.

Grønlands gletsjere smelter med hidtil uset hastighed

Grønlands berømte Helheim-gletsjer smelter med rekordfart. Med en hastighed på 25 meter pr. dag bevæger gletsjeren sig ud i havet omkring Grønland, hvor store stykker brækker af og smelter. Videnskaben har længe været bekendt med det faktum, at temperaturstigninger i atmosfæren resulterer i overfladesmeltning af gletsjere og iskapper ved polerne. Der er imidlertid en anden kraftfuld faktor, der muligvis spiller en betydelig rolle.

Over de seneste syv år har smeltevand fra Grønland fordoblet sit bidrag til den globale stigning i vandstanden. Dette har fået forskere til at igangsætte omfattende undersøgelser af isen i Kangerdlugssuag-fjorden. Teorien er, at subtropiske havstrømme strækker sig ind i fjordene og påvirker afsmeltningen nedefra. Verden står overfor en stigning i vandstanden på syv meter, hvis den grønlandske indlandsis smelter.

Handlekraftige politikere må træde til

Det er nødvendigt, at vi i København til december får en retfærdig, ambitiøs og forpligtende klimaaftale. Målet er en begrænsning af temperaturstigninger på under to grader celsius, og at den globale udledning af drivhusgasser topper i 2015. En klimaaftale skal indeholde følgende punkter:

  • Industrialiserede lande skal reducere deres CO2 udledning med mindst 40 % i 2020 i forhold til 1990-niveauet.
  • Industrialiserede lande må yde en årlig klimabistand på 110 milliarder euro til udviklingslande som en forudsætning for, at de kan nedskære deres CO2 udledning i forhold til "business as usual".
  • Rydning af skov må bringes til ophør i 2020 (2015 for regnskoven i Amazonas, Indonesien og DDR Congo).

Løsningerne ligger for hånden

Olie, kul og gas er ikke de eneste energikilder. Ifølge FN's klimapanel (IPCC) findes der i dag hundredvis af alternative teknologier, der med ganske lave omkostninger kan nedbringe udledningen af skadelige drivhusgasser. Løsningerne er der. Nu må politikerne sørge for, at de bliver implementeret.