Kvæggiganter i kamp for regnskoven

Nyhed - 7. oktober, 2009
Et stort skridt for klimaet blev taget sent i går dansk tid, da fire af verdens største spillere i kvægindustrien gik sammen mod indkøb af kvæg fra regnskoven. JBS-Fribol, Bertin, Minerva og Marfrig udelukker kvæg fra nyligt afskovet brasiliansk regnskov fra deres forsyningskæder.

Brasiliens blomstrende kvægindustri er en stor drivkraft bag skovrydning – herunder også ulovlig skovrydning, og også landets største kilde til udledning af drivhusgasser.

Det store skridt kommer efter Greenpeace' rapport 'Slaugtering the Amazonas', der udkom i juni og viste forbindelsen mellem ødelæggelse af regnskoven og kvægindustriens udvidelser i Amazonas. Det fik store virksomheder som Adidas, Nike og Timberland til at forpligte sig til at annullere kontrakter med leverandører, der ikke kan garantere produkter, der ikke har en skadelig virkning på regnskoven.

Annonceringen fandt sted i Sao Paulo ved en begivenhed arrangeret af Greenpeace, hvor hvert enkelt af virksomhederne forpligtede sig til ikke at sælge produkter, hvor der indgår kvæg fra nyligt afskovede områder i regnskoven. Den brasilianske supermarkedssammenslutning ABRAS, der inkluderer Walmart og Carrefour, deltog i begivenheden og støtter Greenpeace' krav om fuldstændigt stop for fældning af regnskoven.

"Det er et vigtigt slag i kampen mod ødelæggelse af en af verdens udsatte regnskove og vital i kampen mod klimaforandringerne", siger Paulo Adario, kampagnechef i Greenpeace i Amazonas. Den brasilianske kvægsektor, der sidder på 80 % af al afskovet område i Amazonas, er landets største udleder af CO2.

Også i Danmark er Greenpeace' kampagnechef begejstret. "Hvis vi fik bremset al afskovning ville vi skære en femtedel af hele det globale udslip af CO2. Det er en af grundene til, at kampen for regnskoven er så vigtig for os," siger Henrik Pedersen i København. "Den klimaaftale, som det er helt nødvendigt at verdens ledere får lavet til december, skal indeholde en plan for at stoppe fældningen af regnskoven. Men hvis det skal lykkes skal politikerne finde tegnebogen frem nu. Og det er der desværre ikke meget, der tyder på, at de gør."

Greenpeace kræver, at en afløseren for Kyotoprotokollen, der skal indgås i København til december, skal forpligte landene til at halvere afskovningen i 2015 og helt stoppet i 2020. Det vil minimum kræve 30 mia. euro årligt fra 2013 til 2020 i støtte til de fattige lande, der mister en indtægt fra skovhugst.