BASIC-møde afgørende for kommende klimaaftale

Pressemeddelelse - 23. januar, 2010
Miljøministre fra verdens store udviklingslande Brasilien, Kina, Indien og Sydafrika – også kaldet BASIC-gruppen – mødes i New Delhi i Indien i morgen søndag d. 24. januar for at diskutere deres fælles strategi i FN’s klimaforhandlinger. Dette vil være det første multilaterale møde siden det fejlslagne klimatopmøde i København i december.

COP15

I løbet af de sidste timer af klimatopmødet, forhandlede BASIC-gruppen sammen med USA om den såkaldte Copenhagen Accord, som Danmark havde lagt på bordet. Ifølge teksten i akkorden, som endte med ikke at blive andet end en politisk deklaration, eftersom den ikke blev vedtaget af klimatopmødet i København, har den som mål at "holde opvarmningen i den globale temperatur under to grader celsius". Men ifølge et internt dokument fra FN's klimasekretariat svarer de målsætninger for reduktion af drivhusgasser, som verdens regeringer i øjeblikket har meldt ud, til at den globale temperatur vil stige mere end tre grader. Dette er langt over den "sikkerhedsgrænse", som videnskaben har indikeret ligger et godt stykke under to grader.

"Copenhagen Accord er ikke en troværdig aftale med mindre landene sikrer, at de reduktionsmålsætninger, som skrives ind i akkorden, også stemmer overens med akkordens ambition om at holde den globale temperaturstigning under to grader", siger Tove Maria Ryding, klimamedarbejder i Greenpeace. "Desuden er det vigtigt, at verdens regeringer hurtigt formår at komme videre oven på det fejlslagne klimatopmøde i København og får fokus tilbage på, at vi skal have vedtaget en retfærdig, ambitiøs og juridisk bindende FN-aftale".

Under klimatopmødet viste BASIC-gruppen sig at være en af de mest indflydelsesrige grupper. Gruppens udfordring består nu i at demonstrere, at de kan opnå internationalt fremskridt i kampen mod klimaforandringerne. Med 41 % af verdens befolkning, 11 % af verdens bruttonationalprodukt og med ansvar for 30 % af de globale udledninger af drivhusgasser har de fire lande et stort ansvar for at lede verden mod løsninger på klimakrisen.

"BASIC-landene må ikke begynde at opføre sig som USA og andre industrialiserede lande har gjort ved kun at fokusere på klimaproblemet fra deres eget snævre, nationale perspektiv", siger Tove Maria Ryding. "BASIC-landene er nødt til at udfylde det ledelsestomrum, som de rige lande har efterladt, og sikre at en global, juridisk bindende aftale kan blive vedtaget. De fire lande bør også være opmærksomme på de konsekvenser, global opvarmning har for andre udviklingslande, ikke mindst for de mest sårbare lande", fortsætter hun.

Den tydeligste måde at sikre dette vil være, hvis BASIC-gruppens møde i New Delhi fastsætter et mål om, at en retfærdig, ambitiøs og juridisk bindende klimaaftale skal vedtages til FN's næste partskonference i Mexico i slutningen af november i år.

Ud over at spille en mere progressiv rolle i de internationale klimaforhandlinger bør BASIC- landene også vise lederskab ved at sikre, at deres økonomier udvikler sig på en klimavenlig måde og dermed sætte et eksempel for de andre udviklingslande. Desuden bør de fire store udviklingsøkonomier anerkende, at de har meget at tilbyde fattigere lande i form af finansiering og teknologi til at hjælpe med tilpasning til klimaforandringer.  

"Dette er et afgørende tidspunkt i det internationale diplomati, og det er på tide at sætte en meget mere modig og ambitiøs agenda", understreger Kumi Naidoo, generalsekretær for Greenpeace International. "Ved at adressere den globale opvarmning - den største trussel som menneskeheden står overfor i dag - kan alle fire medlemmer af BASIC-gruppen leve op til den rolle, de har påtaget sig".

For at undgå katastrofale klimaforandringer efterlyser Greenpeace, at de industrialiserede lande tilsammen sænker sine udledninger med 40 % senest i 2020 i forhold til 1990 niveau, samt at ulandene som gruppe reducerer den forventede stigning i deres udslip af drivhusgasser med 30 % over samme periode. BASIC-gruppen er nødt til at spille en central rolle i forhold til at få opfyldt disse mål.

Other contacts:

Tove Maria Ryding, klimamedarbejder, Greenpeace, tlf. 28 78 08 83
Birgitte Lesanner, presseansvarlig, Greenpeace, tlf. 33 37 63 99