G20 tager små skridt for at stoppe subsidier til fossile brændstoffer

Pressemeddelelse - 27. juni, 2010
G20 er netop slut. Landene tog enkelte små skridt i retning mod at udfase subsidier til fossile brændstoffer, men som samlet gruppe rykkede G20-landene sig ikke ud af stedet i forhold til for alvor at bremse klimaforandringerne.

Aktivister fra Greenpeace læsser 8 tons sort sand af foran Statoils hovedkontor i København. Greenpeace kræver, at Statoil trækker sig ud af deres svineri i Canada.

"Imens BP's olie-katastrofe fortsat hærger i den mexicanske golf, gentog G20 sidste års forpligtelse om at ville reducere subsidierne til fossile brændstoffer som olie, kul og gas", siger Jan Søndergård, politisk rådgiver i Greenpeace Nordic. "Men desværre så vi samtidig en alvorlig mangel på visionært lederskab, sådan at disse midler så i stedet ville blive afsat til at udvikle en ny, ren energi-økonomi."

Den endelige erklæring, der netop er blevet offentliggjort, viser, at G20 har taget små skridt, der bekræfter, hvad der blev vedtaget i Pittsburgh, nemlig at implementere lande-specifikke strategier for en udfasning af fossile brændstoffer. Enkelte lande fortjener mere ros end andre. Obama-administrationen kom med den mest robuste plan af alle for, hvordan man skal udfase subsidierne til olie og kul. Planen indeholder dog kun nogle få af en lang række subsidier og mangler desuden at blive godkendt af Kongressen.

Australien og Canada derimod illustrerede på tydeligste vis, at de ikke tager deres ansvar alvorligt. Det er bl.a. pga. dem, at det i tillæg til erklæringen hedder, at forpligtelserne til at udfase subsidierne er frivillige.

"Bundskrabere som Australien og værtsnationen for G20, Canada, gør alt i deres magt for at beskytte den beskidte energi-produktion, som deres regeringer er afhængige af," siger Jan Søndergård. "Canada har især bevist, at de er helt virkelighedsfjerne, når det gælder behovet for at gøre noget ved årsagerne til klimaforandringerne, og at de udelukkende tænker på at sikre de kortsigtede gevinster, som de bl.a. får ud af den katastrofale udvinding af olie fra tjæresand hjemme hos dem selv."

Direktør for Oil Change International, Steve Kretzmann supplerer:

"I dag så vi vigtige fremskridt hen imod at udfase susidierne til fossile brændstoffer. Men de manglende brikker viser, i hvor høj grad i-landene støtter olie og kul. Det næste skridt bør klart være at identificere i hvilken grad, G20-landene yder økonomisk støtte til store forurenere som BP for helt at stoppe denne støtte," Siger Steve Kretzmann.

Årligt giver de rige lande omkring 100 mia. dollars i støtte til den fossile industri. Det samme beløb kunne med fordel bruges til at leve op til løfterne om klimafinansiering i Copenhagen Accord.  

"G20 har misset en værdifuld mulighed for at bruge de penge, der er blevet givet til subsidier, til at hjælpe vores klima," siger Kretzmann. "Hvis beskeden fra G20 i år var at promovere økonomisk ansvarlighed, ville den mest ansvarlige ting så ikke være at bruge de 100 mia. dollars, som man sparer, til at finansiere vedvarende energiproduktion?"

Op til det næste G20 møde i Sydkorea opfordrer Greenpeace nu til, at de rigeste lande lægger kortene på bordet og viser, i hvilken udstrækning, de giver subsidier til fossile brændsler. Desuden skal de vise, hvad de konkret har gjort i det enkelte land for at bevæge sig i retning af en grønnere økonomi.

Kontakt:

Jan Søndergård, politisk rådgiver, Greenpeace Nordic, +45 28 96 90 26

Christina Koll, pressemedarbejder, Greenpeace Nordic, +45 28 10 90 21

Steve Kretzmann, direktør, Oil Change International, +1 (202) 497-1033

Patricia Lerner, Senior Political Adviser, Greenpeace International, +31 6 4616 2027

Find dokumenter og pressemeddelelser her.