GPS-sendere afslører elektronikaffalds ulovlige rejse til Afrika

Pressemeddelelse - 18. februar, 2009
Det er ikke en selvfølge, at din udtjente mobil, tv apparat eller computer ender sine dage på forsvarlig og lovlig vis. Heller ikke selvom du indleverer affaldet på en kommunal affaldsplads.

Erik Albertsen fra Greenpeace Nordics danske kontor var med i Nigeria, hvor et ødelagt tv med en gps-sender indsat af Greenpeace fandt vej til Lagos i Nigeria.

Ved hjælp af skjulte GPS-sendere har Greenpeace i samarbejde med tv stationen Sky News sporet, hvordan elektronikaffald er blevet sendt fra en genbrugsplads i Hampshire County Council i England til Lagos i Nigeria. Blandt affaldet var et tv, som Greenpeace havde indleveret og udstyret med en GPS, og som af en tekniker forinden var gjort fuldkommen ubrugeligt. Greenpeace sporede tv-apparatet til et kolossalt stort marked for gammelt elektronik i Lagos, hvor det blev tilbagekøbt.

Kemi-medarbejder Erik Albertsen fra Greenpeace Nordics kontor i København var med i Nigeria og arbejdede desuden hele sidste år med at spore elektronikaffald fra danske affaldspladser via GPS. Et arbejde, der bl.a. førte til politianmeldelse af de to danske virksomheder Marius Petersen og Børge Kristiansen (1).

"Det syn, der mødte os i Nigeria var både overvældende og pinligt. Vi befandt os på elektronikmarkeder på størrelse med Bilka gange 10, fyldt med brugt elektronik fra vesten. Det mindste vi i vesten kan gøre er naturligvis at sørge for, at de apparater, der sendes af sted, virker. Men i sidste ende ligger løsningen hos producenterne, for det er dem, der er i stand til at designe de farlige og særdeles problematiske kemikalier ud af produkterne, så de miljø- og sundhedsmæssige konsekvenser af eksporten i hvert fald mindskes," siger Erik Albertsen.

Sagen fra England er desværre ikke unik. Alene i EU bliver der hvert år produceret 8,7 mio. ton elektronisk og elektrisk affald, men kun 2,1 mio. ton - altså mindre end en fjerdedel - indsamles eller genanvendes via et kontrolleret system. De resterende 6,6 mio. ton eller ca. 75 pct. ved ingen præcis, hvad der sker med. En rapport fra WEEE-system viser desuden, at det i Danmark kun er cirka 50 pct. af den forventede elektronikaffaldsmængde, der genanvendes eller destrueres via det formelle og lovlige indsamlingssystem (2).

Ifølge Baselkonventionen er det ulovligt for OECD-lande at eksportere farligt affald - herunder elektronikaffald - til ikke-OECD-lande. Men den illegale strøm af elektronikaffald fortsætter ufortrødent, og udviklingslande som Nigeria er hårdt belastet af I-landenes voksende elektronikaffald, som ofte ender i de bare hænder på børn og voksne, der forsøger at tjene en skilling på de værdifulde metaller i affaldet som f.eks. kobber og aluminium.

Tusindvis af elektroniske apparater bliver hver dag sejlet fra EU til Afrika - nogle af dem bliver repareret, men en del er så ødelagte, at apparaterne dumpes direkte på lossepladser. Der findes i Nigeria ikke en eneste genvindingsvirksomhed for elektronikskrot.

Greenpeace kræver, at elektronik-producenterne øger indsatsen for at indsamle og behandle elektronikaffaldet på ansvarlig vis i alle lande, hvor de vælger at markedsføre deres produkter. Det er samtidig af afgørende betydning, at produkterne fremover designes helt uden brug af farlige kemikalier.

"Det er i dag muligt at erstatte de farlige kemikalier, hvilket eksempelvis Apple, Nokia og Sony Ericsson har vist. Der er simpelthen ikke længere nogen undskyldninger for ikke at gøre dette" understreger Erik Albertsen.

Se e-waste audio slide-show rapport fra Ghana - "Poisoning the Poor"

Se e-waste audio slide-show - "Scrap Life in Pakistan"

Se e-waste i Indien og Kina

Other contacts:

Erik Albertsen, Greenpeace Nordic, kemikampagnemedarbejder og med I Nigeria, +45 2612 1160
Christina Koll, Greenpeace Nordic, pressemedarbejder, +45 20 10 90 21

Notes:

1.) I november 2008 afslørede Greenpeace danske virksomheder i ukorrekt håndtering af elektronikaffald via GPS-sendere:
http://www.greenpeace.org/denmark/press/pressemeddelelser/greenpeace-afslorer-danske-vir


2.) ”WEEE statistik 2007”, august 2008 (kan rekvireres via kontakt til Greenpeace)