Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Greenpeace International kommentoi presidentti Putinin huomioita Arctic Sunrisen...

Lehdistötiedote | syyskuu 25, 2013 at 16:20

Tiedotusvälineiden mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin on sanonut, että Venäjän viranomaisten pidättämät 30 Greenpeace Internationalin aktivistia, jotka osoittivat mieltä öljynporausta vastaan, ”eivät selvästi ole merirosvoja”, mutta he...

Greenpeace Internationalin Arctic Sunrisea kiinnitetään Murmanskiin

Lehdistötiedote | syyskuu 24, 2013 at 12:17

Greenpeace Internationalin alusta Arctic Sunrisea kiinnitetään Murmanskin satamaan. Venäjän rannikkovartiosto valtasi aluksen torstaina 19. Syyskuuta, kun se oli rauhanomaisesti osoittamassa mieltä Gazpromin arktista öljynporausta vastaan...

Öljy-yhtiöiden toimet Arktiksella tutkittava ja Arctic Sunrise sekä aktivistit...

Lehdistötiedote | syyskuu 20, 2013 at 20:22

Venäjän suurlähetystön eteen kokoontui tänään kello 11.30 noin 30 arktista öljynporausta vastustavien Greenpeacen aktivistien tukijaa. Greenpeace Nordic toimitti mielenilmauksen yhteydessä kirjeen Venäjän suurlähettiläälle Aleksander...

Arctic Sunrise avasi ovensa yleisölle

Blogimerkintä pkivela | heinäkuu 31, 2013

Normal 0 21 false false false FI X-NONE X-NONE ...

Videotervehdys Arctic Sunrise laivalta

Video | heinäkuu 25, 2012 at 11:17

Lam Fai Fred (林輝) on tunnettu kansalaisaktivisti Hong Kongista. Fred halusi lähteä Greenpeacen mukana Arktikselle, koska hän haluaa oppia lisää tästä koskemattomasta alueesta ja tärkeästä merijään tutkimuksesta.

16 - 20 53 tulokset.