Esperanza

Vuonna 2002 vesille laskettu Esperanza on Greenpeacen laivaston suurin alus. Esperanza, eli Toivo, nimettiin verkkosivujemme kävijöiden ehdotuksesta.

Webbikamera

 

Historia

Tämä palontorjunta-alus rakennettiin Puolan Gdanskissa 1987 Venäjän hallituksen tilauksesta. Alukselta vaadittiin jäävahvistusta ja nopeutta, ja sitä käytettiin venäjän laivastossa Murmanskissa. Puuttuvan rahoituksen takia laiva vietti joitain vuosia tyhjillään 80-luvun lopulla, myytiin pariin otteeseen, ja päätyi lopulta Norjaan tarvikealukseksi. 

72-metrisenä alus pystyy 16 solmun huippunopeuteen, ja se on ideaalinen nopeutta vaativaan pitkänmatkan työhön. Aluksen jäävahvisteisuus tarkoittaa sitä, että se pystyy toimimaan napa-alueilla. 

On kestänyt kuukausia muokata laivasta ympäristöystävällisempi. Parannuksia:

the removal or safe containment of all asbestos;
fitting a special fuel system to avoid spillage;
newly fitted, more efficient, diesel electric propulsion;
on board recycling of waste water, leaving only clean water pumped overboard;
a waste based heating system;
bilge water purifiers, 15 times more effective than current legislation demands;
TBT-free hull paint;
ammonia based refrigeration and air-conditioning rather than climate changing and ozone depleting Freon gas - the first Dutch registered vessel to be so fitted;
and an environmentally and economically efficient propulsion system to reduce CO2 emissions.
In addition, standard Greenpeace operating equipment has also been fitted. A new helicopter deck has been added, as well as special boat cranes to launch the inflatables.

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former Name: Echo Fighter
Date of charter: 2000
Number of berths: 33
Inflatable boats: 2 large rigid hull and 4 small inflatables
Helicopter capable: Yes
Type of ship: expedition/research
Call sign: PD 6464
Built: 1984 Poland Gdansk
Gross tonnage: 2076 BRT
Length o.a: 72.3m
Breadth: 14.3m
Draught: 4.7m
Maximum speed: 14 knots
Main engines: 5.876 BHP, 2*2.938 BHP Sulzer V12

The Esperanza

Accommodation Deck


Boat Deck


Main Deck


Tank Top


Tween Deck


Bridge Deck

Uusimmat päivitykset

 

Kampanja arktisen öljyuhan torjumiseksi jatkuu

Lehdistötiedote | kesäkuu 10, 2011 at 13:42

Greenpeace jatkaa kampanjaansa uhkasakoista huolimatta, jotta brittiläinen Cairn Energy luopuisi öljynporauksesta arktisilla vesillä. Greenpeacen aktivistit onnistuivat pysäyttämään yhtiön käyttämän porauslautta Leiv Eirikssonin toiminnan...

Brittiasiakirjat osoittavat arktisen öljyvuodon puhdistamisen olevan mahdotonta

Lehdistötiedote | toukokuu 24, 2011 at 10:25

Greenpeacen kampanjointi arktisen alueen säästämiseksi öljynporaukselta jatkuu, kun Greenpeacen alukset Arctic Sunrise ja Esperanza pyrkivät jarruttamaan öljynporauslautta Leiv Eirikssonin matkaa öljynporausalueelle. Arctic Sunrisella palvelee...

Suomalaisaktivisti pysäyttämässä öljynporausta Grönlannin länsipuolella

Lehdistötiedote | elokuu 31, 2010 at 15:03

Neljä Greenpeacen aktivistia kiipesi tänään Cairn Energyn käyttämälle Stena Don –öljynporauslautalle Grönlannin länsipuolella. Aktivistit ovat köysien varassa roikkuvissa teltoissa, ja öljynporaus on keskeytetty. Yksi aktivisteista on suomalainen.

Greenpeace haastamassa vaarallista öljynporausta Grönlannin vesillä

Lehdistötiedote | elokuu 23, 2010 at 1:00

Greenpeacen alus Esperanza on saapunut arktisille vesille vaatimaan, että brittiläinen öljy-yhtiö Cairn Energy lopettaa vaarallisen syvänmeren öljynporauksen. Mukana Esperanzalla on myös suomalainen aktivisti.

Lisää uutisia ja päivityksiä
Tagit