Esperanza

Vuonna 2002 vesille laskettu Esperanza on Greenpeacen laivaston suurin alus. Esperanza sai nimensä verkkosivujemme kävijöiden ehdotuksesta.

Webbikamera

 

Historia

Tämä palontorjunta-alus rakennettiin Puolan Gdanskissa 1987 Venäjän hallituksen tilauksesta. Alukselta vaadittiin jäävahvistusta ja nopeutta, ja sitä käytettiin Venäjän laivastossa Murmanskissa. Puuttuvan rahoituksen takia laiva seisoi 1980-luvun lopulla, se myytiin pariin otteeseen, kunnes Greenpeace hankki sen.

72-metrisenä alus pystyy 16 solmun huippunopeuteen, ja se on ideaalinen nopeutta vaativaan pitkänmatkan työhön. Aluksen jäävahvistus tarkoittaa sitä, että se pystyy toimimaan napa-alueilla. 

 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former Name: Echo Fighter
Date of charter: 2000
Number of berths: 33
Inflatable boats: 2 large rigid hull and 4 small inflatables
Helicopter capable: Yes
Type of ship: expedition/research
Call sign: PD 6464
Built: 1984 Poland Gdansk
Gross tonnage: 2076 BRT
Length o.a: 72.3m
Breadth: 14.3m
Draught: 4.7m
Maximum speed: 14 knots
Main engines: 5.876 BHP, 2*2.938 BHP Sulzer V12

The Esperanza

Accommodation Deck


Boat Deck


Main Deck


Tank Top


Tween Deck


Bridge Deck

Uusimmat päivitykset

 

Olen Karin - näin päädyin Pohjanmaalta Rainbow Warriorille

Blogimerkintä Karin Björk | tammikuu 8, 2018

“ ¡Me cago en todo pendejos! ” Kuumapäinen meksikolainen kokkimme kiroilee ankarasti byssassa (laivan keittiössä). “ Sí, sí, ymmärrän. Tämä kisaaminen on teistä hauskaa, mutta meidän muiden on tehtävä töitä!” Mutisen jotain...

Esperanza lähti seuraamaan Shellin arktista öljynporausta

Blogimerkintä Tuomas Jantunen | kesäkuu 20, 2012

Ja ankkurit on taas nostettu! Tiistaiaamuna Greenpeacen alus Esperanza lähti Seattlen satamasta kohti Beringinmerta ja Arktista . Kulkiessamme ulos Tyynelle valtamerelle, ihastelin meitä ympäröivien vesien, saarien ja vuorien...

Tarinoita Rainbow Warriorilta: Rocktähti vankilaan

Blogimerkintä Brian Fitzgerald | marraskuu 14, 2011

Hän liittyi Greenpeacen laivalle, Esperanza lle tekeytymällä apukokiksi. Kukaan ei tiennyt, eikä kenenkään pitänyt tietää hänen oikeaa henkilöllisyyttään. Vakooja? Provokaattori? Ei. Tässä tapauksessa kyseessä oli rocktähti. Paul...

Arktista toimintaa!

Blogimerkintä kluotone | kesäkuu 6, 2011

Greenpeacen toiminta öljyporausten estämiseksi arktisilla alueilla viime viikkoina on ollut täynnä tapahtumia. Useita viikkoja kestänyt öljyporauslautan metsästys päättyi vihdoin, kun Greenpeacen laiva Arctic Sunrise onnistui...

Lisää uutisia ja päivityksiä
Tagit