Skip navigation.

Kerro kaverille!

Lähetä kaverillesi linkki tälle sivulle täyttämällä lomake ja painamalla lähetä –nappia.

Voit myös lähettää useammalle ystävällesi yhtaikaa käyttämällä pilkkua sähköpostiosoitteitten välissä: a.name@aserver.com, another.name@anotherserver.com

Vastaanottajan osoite *
Nimesi *
Sähköpostiosoitteesi *
* required
IOI:n hakkuulupa-alue Keski-Kalimantanin alueelta, Borneolla.

IOI:n hakkuulupa-alue Keski-Kalimantanin alueelta, Borneolla.

Suurenna kuva

Neste Oil ostaa palmuöljynsä malesialaiselta IOI Groupilta. Neste Oilin aiheuttaman palmuöljyn valtavan lisätuotannon tarpeen takia IOI on laajentanut palmuöljyviljelmiään Indonesian Kalimantanille jossa se raivaa sademetsiä ja tuhoaa orankien elinalueita.

Neste Oil alkoi ostaa palmuöljyä IOI Groupilta vuonna 2007. Kysynnän lisäys näkyi välittömästi IOI:n toiminnassa: samana vuonna IOI joutui laajentamaan toimintaansa ja aloittamaan palmuöljyn tuotannon Indonesiassa. Yhtiö hankki Kalimantanilta yli 150 000 hehtaaria konsessioita eli hakkuulupa- ja viljelyalueita. Näillä alueilla on uhanalaisten orankien habitaatteja, sademetsiä ja suosademetsiä.

Koska IOI:n suurten asiakkaiden (Neste Oilin lisäksi mm. maailman toistaiseksi suurin palmuöljyn käyttäjä Unilever) palmuöljyn tarve on suurempi kuin IOI pystyy itse omilla vanhoilla plantaaseillaan tuottamaan, yhtiö ostaa palmuöljyä myös muilta toimittajilta. Näiden joukossa on ihmisoikeusloukkauksiin ja sademetsätuhoon toistuvasti syyllistyvä Sinar Mas.

Greenpeacen ja indonesialaisten ympäristöjärjestöjen tutkimusten mukaan IOI on syyllistynyt Kalimantanin maa-alueillaan sademetsien hakkuisiin, suoalueiden raivaukseen, orankien elinympäristöjen hakkuisiin ja metsäpalojen aiheuttamiseen.

PowerPoint -esitys Greenpeacen tiedotustilaisuudessa 24.4.2008: Neste Oil, IOI Group ja Indonesian sademetsätuho

Greenpeacen kuvia Kalimantanin alueen metsätuhoista mm. IOI:n konsessioilla (korkearesoluutio)

Satelliittikuva ja kartoja IOI:n konsessioalueista Keski-Kalimantanilla


Kuvia IOI Groupin hakkuista orankien elinalueilla (linkki ulos indonesialaisen ympäristöjärjestö Hantu Hutanin sivuille)

Tiedote IOI Groupin hakkuista orankien elinalueilla 12.5.2008 (linkki ulos Borneo Orangutang Survival- järjestön sivuille)

 

Greenpeace Internationalin raportti "Burning up Borneo": Kuinka Unileverin palmuöljytoimittajat tuhoavat sademetsää (sisältää aineistoa myös Neste Oilin palmuöljytoimittajan IOI Groupin toiminnasta)

Greenpeace Internationalin raportti "Cooking the climate" osoittaa, kuinka suuryhtiöt edistävät toimillaan Indonesian suosademetsien tuhoa tyydyttääkseen kasvavan palmuöljyn kysynnän elintarvike-, kosmetiikka- ja polttoaineteollisuudessa