Haluamme omenamme vihreinä

Lehdistötiedote - helmikuu 14, 2007
Greenpeacen lähettämät rakkauden lähettiläät jakoivat varhain keskiviikkona vihreitä luomuomenoita ohikulkijoille Apple-liikkeen edustalla Eteläisellä rautatienkadulla Helsingissä. Aktivistit halusivat näin ystävänpäivänä välittää viestin Applen toimitusjohtaja Steve Jobsille: ”Rakastamme Apple- tietokoneitamme, ja toivomme niiden vihertyvän”. Greenpeace jakoi vihreitä luomuomenoita ohikulkijoille ja Apple-faneille myös Mac-liikkeiden edustalla Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa.

Greenpeacen lähettämät rakkauden lähettiläät jakoivat vihreitä luomuomenoita ohikulkijoille Apple-liikkeen edustalla Eteläisellä rautatienkadulla Helsingissä. Aktivistit halusivat näin ystävänpäivänä välittää viestin, että Applen on syytä kiinnittää enemmän huomiota tuotteidensa ympäristöystävällisyyteen.

- Applen tietokoneilla on tyylikäs muotoilu ja yrityksen tavaramerkki yhdistetään luovuuteen ja moderniuteen. Siksi on sääli, että Applen tietokoneet ja iPodit sisältävät niin paljon haitallisia kemikaaleja, jotka saastuttavat ympäristöämme ja vaikuttavat kielteisesti terveyteemme. Greenpeace kehottaa siksi Applen johtoporrasta tarkastelemaan yrityksensä tuotantotapoja ja seuraamaan Nokian ja Dellin viitoittamaa tietä poistamalla vaaralliset kemikaalit tuotteistaan. Ainoastaan tällä tavalla Apple voi toimia vastuullisena tuottajana, Greenpeacen tiedottaja Mikael Sjövall toteaa Helsingissä.

Macin tietokoneet, iPodit ja iBookit ovat todistetusti täynnä haitallisia kemikaaleja. Tämä käy ilmi Greenpeacen raportista "Toxic chemicals in Computers Exposed", joka julkaistiin viime syyskuussa. Esimerkiksi Mac Book Pro sisälsi erittäin korkeita pitoisuuksia bromattuja palonestoaineita (262 mg/kilo TBBPA), joilla on haitallinen vaikutus ihmisten hormonitoimintaan ja lisääntymiskykyyn.

Apple nappasikin jumbosijan Greenpeacen oppaassa "Guide to Greener Electronics", joka julkistettiin joulukuussa 2006. Oppaassa arvioitiin elektroniikkateollisuuden suurimmat yritykset ympäristöystävällisyyden näkökulmasta. Oppaassa huomioitiin haitallisten kemikaalien käyttö, suunnitelmat korvata haitalliset kemikaalit turvallisilla vaihtoehdoilla sekä tuotteiden kierrätys. Nokia luokiteltiin alan ympäristöystävällisimmäksi yritykseksi viimeisimmässä oppaassa, joka päivitetään kolmen kuukauden välein.

Greenpeace on vedonnut Appleen lukuisia kertoja, jotta yritys panostaisi tuotantonsa muuttamiseksi ympäristöystävällisempään suuntaan. Koska Greenpeacen vetoomukset eivät toistaiseksi ole johtaneet toivottuihin tuloksiin, Greenpeace pyrkii nyt pehmentämään Steve Jobsin sydäntä vihreillä omenoilla ystävänpäivän kunniaksi.

Toimi: Kirjoita Steve Jobsille ja pyydä häntä "vihertämään Apple"!

Lue lisää: greenmyapple.org

Lue HP:n ja Applen kannettavien tietokoneiden testauksesta

Lue raportti "Cutting Edge Contamination - A Study of Environmental Pollution during the manufacture of Electronic Products"

Katso viimeisin versio oppaasta "Guide to Greener Electronics"