Neljä aktivistia lisää nousi Olkiluotoon höyrystimiä kuljettavalle laivalle

Lehdistötiedote - marraskuu 17, 2009
Greenpeacen aktivistit jatkavat eilen aloitettua protestiaan Itämerellä. Neljä aktivistia lisää nousi tänään Olkiluotoon reaktorihöyrystimiä kuljettavan rahtialus Happy Rangerin kannelle Öölannin itäpuolella. Eilen maanantaina alukseen nousi kuusi aktivistia. Aktivistit muistuttavat, että reaktori, johon laivan lasti on matkalla, on vaarallinen jatkuvasti kasautuvien turvallisuusongelmien vuoksi.

Kuusi Greenpeacen aktivistia Happy Rangerin kannella sai seuraa neljästä uudesta protestoijasta Öölannin ja Gotlannin välisellä merialueella.

- Turvallisuusmääräysten halveksunta ja rikkominen ovat jatkuneet Olkiluodossa jo neljä vuotta. Ydinvoimalan käyttöön sisältyy aina vaarallisen onnettomuuden riski ja jatkuvat laiminlyönnit sekä puutteelliset suunnitelmat kasvattavat tätä riskiä. Olkiluoto 3:sta on tullut varoittava esimerkki kaikille maille, jotka harkitsevat ydinvoiman lisärakentamista, sanoo aktivisti Lauri Myllyvirta Happy Rangerin kannelta.

Viime viikolla paljastui, että Olkiluoto 3 -reaktorin pääjäähdytysjärjestelmän massiivisia putkia oli hitsattu osin ilman mitään valvontaa tai kirjanpitoa. Putken pintaan oli tehty hitsejä pintavirheiden peittämiseksi, mikä on voinut heikentää putket käyttökelvottomiksi. Viime kuussa Olkiluodossa tehtiin jäähdytysjärjestelmän putkihitsejä määräysten vastaisella menetelmällä ja ilman toimivaa valvontaa. Aiemmin Suomen, Ison-Britannian ja Ranskan viranomaiset totesivat yhdessä, että Olkiluoto 3:een suunniteltu digitaalinen hermokeskus on viallinen. (1)

Greenpeace pyysi riippumattomalta ydinturvallisuusasiantuntijalta Helmut Hirschillä lausunnon Olkiluoto 3 -tyypin reaktorin hermokeskuksen ongelmista. Hirsch toteaa, että hermokeskus on suunniteltu tavalla, joka on "ydinturvallisuuden perusperiaatteiden vastainen". Pahimmillaan suunnitteluvirheet voivat estää ydinvoimalan turvajärjestelmien toiminnan, jolloin "ydinreaktorin vikatilanne voisi kehittyä vakavaksi onnettomuudeksi". (2)

Kuvia mielenilmauksesta

Notes:

(1) http://www.hbl.fi/text/inrikes/2009/11/11/d34722.php" target="blank">Huvudstadsbladet 11.11.2009: Ny försening hotar Olkiluoto
http://stuk.fi/stuk/tiedotteet/fi_FI/news_571/" target="blank">STUK tiedote 2.11.2009
http://stuk.fi/stuk/tiedotteet/fi_FI/news_567/" target="blank">STUK tiedote 15.10.2009
(2) http://www.greenpeace.org/finland/fi/dokumentit/statement-on-the-separation-of" target="blank"> http://www.greenpeace.org/finland/fi/dokumentit/statement-on-the-separation-of