Pekkarisen pysäytettävä Olkiluoto 3:n rakennustyöt

Lehdistötiedote - marraskuu 18, 2009
Kahdeksan Greenpeacen aktivistia protestoivat edelleen ydinvoimaa vastaan Olkiluotoon reaktorihöyrystimiä kuljettavalla rahtialus Happy Rangerilla. Alus on parhaillaan kiinnittymässä Rauman satamaan. Aluksella olevat aktivistit ovat Suomesta, Ruotsista, Saksasta ja Ranskasta.

Greenpeacen aktivisteja Happy Ranger -rahtialuksella.

- Areva rakentaa Olkiluodossa maailman suurimman reaktorin prototyyppiä, ja rakennustöissä on ollut neljän vuoden ajan jatkuvasti laiminlyöntejä. Tässä laivassa olevia höyrystymiä ei pidä asentaa, vaan ydinvoimasta vastaavan työ- ja elinkeinoministeri Mauri Pekkarisen on keskeytettävä rakennustyöt, sanoo Happy Rangerilla mieltään osoittava Lauri Myllyvirta.

Olkiluoto 3 on suunniteltu käyttämään ydinpolttoainetta pidemmän ajan ja intensiivisemmin kustannussäästöjen saavuttamiseksi. Tästä kuitenkin seuraa, että polttoaineeseen syntyy reaktorissa enemmän ja helpommin vapautuvia radioaktiivisia aineita ja polttoaine on aikaisempaa vaarallisempaa.

- Olkiluoto 3 jättää myös jälkeensä seitsemän kertaa nykyistä vaarallisempaa ydinjätettä. Ydinvoimateollisuus ei ole suinkaan ratkaissut ydinjäteongelmaa, vaan pahentaa sitä suunnittelemalla uusia reaktoreita tuottamaan entistä enemmän ydinjätettä. Ydinjätteen välivarasto on reaktorin vieressä aivan Itämeren rannalla, mikä on pitkäaikainen uhka yhdelle maailman haavoittuvimmista merialueista, Myllyvirta muistuttaa.

Greenpeace julkistaa perjantaina 20.11.2009 kello 10.00 riippumattoman ydinturvallisuusasiantuntija, tohtori Helmut Hirschin lausunnon Olkiluoto 3 -tyypin reaktorin hermokeskuksen ongelmista Greenpeacen Arctic Sunrise -aluksella Helsingissä (laituripaikka tarkentuu myöhemmin).

Lisätietoja ja ilmoittautumiset: viestintäpäällikkö Juha Aromaa, puhelin (09) 622 922 10 tai 050 369 6202, sähköposti juha.aromaa@greenpeace.org

Lue lisää:

Lauri Myllyvirran blogikirjoitukset Happy Ranger -alukselta 

Other contacts:

Ilmastovastaava Simo Kyllönen, puhelin 040 1972 620
Aktivisti Lauri Myllyvirta, (Happy Ranger -rahtialuksella), puhelin 050 362 5981 tai +881 641 423 872
Viestintäpäällikkö Juha Aromaa, puhelin (09) 622 922 10 tai 050 369 6202