Skip navigation.

Greenpeacen aktivistit toivat tänään aamulla kasan kivihiiltä sekä ydinjätettä symboloivia tynnyreitä valtioneuvoston kanslian portaille Senaatintorin laidalle. Aktivistit toimittivat kullekin ministerille päättyvän hallituskauden loppuarvioinnin, energiansäästölampun sekä tulitikkuaskin, jolla muistutettiin, että tulitikkuaskillinen ydinjätettä voisi muuttaa koko Päijänteen veden juomakelvottomaksi.

Valtioneuvoston edessä partioivien säteilysuojapukuihin ja hengityssuojaimiin pukeutuneiden aktivistien banderolleissa lukee mm. ”Vaalikauden saldo: Ydinjäte ja CO2”, ”Uraanilouhos Pekkarisen takapihalle?” ja ”Uusiutuvilla talvi takaisin”.

       


- Tämä hallitus jättää jälkeensä uraanikaivosten avaamisen uhan, korkeat ilmastonmuutosta kiihdyttävät päästöt sekä kasvavat ydinjätevarastot. Puheista huolimatta hallitus ei ole onnistunut ohjaamaan Suomea pois saastuttavista energiantuotantomuodoista, vaan päinvastoin suunnittelee niin kivihiilen, ydinvoiman kuin turpeenkin käytön lisäämistä, Greenpeacen energiakampanjoitsija Lauri Myllyvirta moittii.

Keskeiset ministerit puhuvat jo kuudennesta ydinvoimalasta, vaikka viides on ajautunut pahoihin ongelmiin. Greenpeace muistuttaa, että ydinvoimaloita rakentamalla Suomen päästöjä ei saataisi enää oleellisesti vähennettyä. Viidennen ydinvoimalan käyttöönoton jälkeen päästöt syntyvät sähkön ja lämmön yhteistuotannossa, rakennusten lämmityksessä, liikenteessä, teollisuuden prosesseissa ja muilla sellaisilla sektoreilla, joihin ydinvoimalla ei voida vaikuttaa. Ydinvoimasta puhuminen onkin keino välttää keskustelua todella tärkeistä toimista päästöjen vähentämiseksi.

- Ydinvoiman laajallakin lisärakentamisella voidaan saada aikaan alle kymmenesosa päästövähennyksistä, joita tarvitaan vaarallisen ilmastonmuutoksen torjumiseen. Hintana olisi uusien uraanikaivosten avaaminen, ydinjäteongelman paheneminen ja uusiutuviin energialähteisiin siirtymisen hidastuminen, Myllyvirta sanoo.

Greenpeace arvostelee helmikuussa työnsä lopettavaa hallitusta mm. uraanivaltauksien myöntämisestä aivan ihmisten kotien viereen. Myös teollisuuden energiaveroa alennettiin ja päästöoikeuksia jakaessa sallittiin 26 % korkeammat päästöt kuin vuonna 1990 sekä päätettiin ostaa päästöoikeuksia verovaroin ja luovuttaa ne yrityksille ilmaiseksi. Mahdollisuus vähentää rakennusten energiantarvetta jätettiin lähes täysin hyödyntämättä. Turpeen vero poistettiin ja nyt suunnitellaan lisätukea saastuttavalle turvesähkölle.

- Ilmastonmuutoksesta puhutaan enemmän ja vakavammin kuin koskaan, ja suomalaiset ovat aiempaa valmiimpia toimiin katastrofin välttämiseksi. Kuitenkaan hallitus ei kannusta toimiin vaan on päinvastoin tehnyt päästöjen tuottamisesta halvempaa, Myllyvirta vertaa.

Ympäristöjärjestöt julkistavat energia- ja ilmastovaatimuksensa seuraavalle hallitukselle huomenna tiistaina 16.1.2007 klo 10.00 Helsingin pääpostitalon AudiTorissa.

Raportteja