Nyílt levél Baán Lászlónak

dr. Baán László miniszteri biztos úr részére

Kiemelt cikk - július 12, 2016
Tárgy: A Városliget megújítása


Tisztelt Baán László Úr!

Köszönjük válaszát a közvélemény-kutatásunkkal kapcsolatban írt levelünkre.

Örömmel nyugtáztuk, hogy Ön is rámutatott arra, amiben a Szonda Ipsos és a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet eredményei az eltérő kérdések ellenére azonos irányba mutatnak: Budapest lakosságának jelentős többsége támogatná a Városliget megújítását a zöldfelületek növelésével és fejlesztésével.

A Greenpeace, számos civil és szakmai szervezettel, valamint a budapesti lakosok 86 százalékával egyetemben azonban egy alapvető kérdésben, a múzeumi negyed Városligetben történő elhelyezésében, nem ért egyet Önnel.

A Városliget valóban felújításra szorul. Ezt azonban nem új épületek építésével, hanem a felesleges épületek bontásával, helyük visszaparkosításával, az ökológiai szempontból értékes zöldfelület növelésével, fejlesztésével kell elérni. Úgy gondoljuk, hogy a park jelenlegi közösségi funkciója komolyan sérülne az által, ha új épületek kerülnének a Ligetbe. Intő jel, hogy a Városligeti törvény önálló képviselői indítvánnyal parlamenten átfuttatott, szakmailag nem egyeztetett törvénye nélkül a Liget projekt nem tudna átmenni a magyar építésügyi előírások zöldterületekre vonatkozó szűrőjén, mert annak minden paraméterében ellentmond. Ezek az új múzeumi fejlesztések szétdarabolnák a most meglévő zöldfelületet, így csökkenne a terület biológiailag aktív, oxigéntermelő és klímakiegyensúlyozó szerepe, a felszín alatti beépítések pedig a talajvízviszonyok megváltozásával és a park fáinak tömeges pusztulásával járhatnak. Az épületek megnövekedett látogatószáma súlyosan veszélyeztetné a mai is túlterhelt közpark fenntarthatóságát. Ha így valósulna meg a Liget Budapest projekt, akkor az ellehetetlenítené a Városliget közpark funkcióját.

Meggyőződésünk, hogy szükségtelen és elfogadhatatlan, hogy a múlt hetihez hasonló, a biztonsági emberek fellépése nyomán kialakult drámai konfliktusok történjenek egy városfelújítási projekt kapcsán. Amennyiben a Liget Budapest projekt tényleg a köz érdekét szolgálja, valódi társadalmi párbeszéddel könnyen elkerülhető lett volna, és a jövőben is megelőzhető lenne a konfliktus.

Ehhez azonban elengedhetetlennek tartjuk az érdemi és széleskörű társadalmi egyeztetést a felújítás lényegi kérdéseiről; a lakosság és a szakma véleményét kikérve, a beérkező véleményeket érdemben figyelembe véve. Itt ez egyelőre nem történt meg, csak az utólagos tájékoztatás.

Egy már beindult projektet azonban igen nehéz menet közben újratárgyalni. Ezért csak a projekt felfüggesztése után látunk lehetőséget arra, melyre levelében is utalt, hogy a Városliget megújításának alapkoncepciójáról egyeztessünk, minden érintett szakmai civil szervezet és mozgalom bevonásával. Ezért is fordultunk mind Önhöz, mind Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterhez az ügyben.

A tervek újragondolásában részt tudunk venni, a döntéshozói jogkörrel nem rendelkező kivitelezővel azonban nem látjuk értelmét a tárgyalásoknak.

Változatlanul bízunk abban, hogy kész orvosolni a feleslegesen elmérgesedett helyzetet a projekt leállításával, és újrakezdeni az érdemi egyeztetést az érintett civil és szakmai szervezetekkel a Városliget felújításának koncepciójáról.   


Budapest, 2016. július 12.


Tisztelettel:

Schmidt Hajnalka

a Greenpeace Magyarország Egyesület igazgatója

 

Kategóriák