שמורות טבע ימיות

הים תיכון מחבר בין אפריקה, אסיה ואירופה, עם רצועת חוף באורך של כ- 46,000 ק"מ המשתרעת על פני 19 ארצות. המשאב השופע הזה מפרנס את בני האדם במשך אלפי שנים וכעת הוא נמצא תחת איום של ממש. הים התיכון זקוק לעזרה שלנו עכשיו.

הים התיכון כמעט סגור לחלוטין, כך לוקח כמעט 100 שנים עד שהמים בו מתחדשים לגמרי. סביבה ייחודית זו מהווה בית לקשת רחבה של מערכות אקולוגיות כולל שטחי מרעה של עשבי-ים, שוניות אלמוגים, הרי-ים (seamounts  ), מעיינות קרים (cold seeps) ותעלות היכולות להגיע לעומק של כ- 5000 מטרים.

מעל  10,000 מינים שונים חיים בים התיכון, והם מייצגים כשמונה עד תשעה אחוז ממגוון צורות החיים הימיות בעולם, וזאת אף על פי ששטח הים התיכון מהווה רק 0.7 אחוז מכלל שטח הימים והאוקיינוסים. חיים בו זנים רבים שלא ניתן למצוא באף מקום אחר – לפחות אחד מכל ארבעה זנים ייחודי לים התיכון. ביניהם, למשל כלב הים הנזירי, צב הים הירוק וצב הים הגילדי, הנמצאים בסכנת הכחדה.

מיליוני בני האדם החיים באיזור הים התיכון תלויים בים, בזכות המשאבים הביולוגיים שבו ובעצם היותו חיבור המקשר בין שלוש יבשות. הקירבה של כל כך הרבה בני אדם והניצול המסיבי שנלווה לכך, לטובת דיג, חקלאות ימית, קידוח נפט וגז, כרייה ושיט מסחרי, הפכו להיות נטל עצום על הסביבה הימית.

הים הזה, שיש לו חשיבות מרכזית בהתפתחות ההיסטורית והתרבותית של האיזור, נמצא כעת תחת איום רציני גדל והולך. נכון להיום, פחות מאחוז אחד משטח הים התיכון מוגדר כשטח מוגן לגמרי – מרחק אדיר מעשרים עד חמישים האחוזים עליהם המדענים ממליצים. הים התיכון חייב להיות מוגן, וזאת על מנת להבטיח את המשך קיומם של מגוון צורות החיים שבתוכו, ובכדי שיהיה ניתן להמשיך ולספק למדינות השונות את אותם הצרכים שאי אפשר בלעדיהם.

 

העדכונים האחרונים

 

לא נמצאו תוצאות.

נושאים