שני פעילי גרינפיס יפן שוחררו בערבות לאחר כחודש בכלא: המאבק נמשך

חדשות - 17 יולי, 2008
אחרי 26 יום בכלא היפאני שוחררו שני פעילי גרינפיס בערבות. השניים הואשמו בכך שגנבו קופסאות ובהן בשר לווייתנים אשר היה בדרכו לשווקים היפאניים. עצם החשיפה של הבשר הלא חוקי שפך אור על הסיבה האמיתית בשמה צדה יפן לווייתנים: לא מדובר בחקר ימי אלא בצורכי מסחר בלתי חוקיים המנוגדים לחוק הבינלאומי.

ג'ונישי סאטו- פעיל גרינפיס יפן מציג את שערוריית בשר הלווייתנים שגונבים הדייגים היפאניים על מנת למכור אותו בניגוד לחוק.

ג'ונישי סאטו מגרינפיס יפן במסיבת העיתונאים בה חשף את שערורית בשר הלווייתנים הגנוב הנמכר בניגוד לחוק הבינלאומי. העדויות העוברו מאוחר יותר לפרקליטות היפאנית אך במקום לפתוח בחקירה נגד צי הדיג היפאני השלטונות עצרו את שני פעילי ארגון גרינפיס

רק עשרה אחוזים מבקשות הערבות המוגשות ביפן מאושרות ואחוזי ההרשעה במדינה הינם גבוהים במיוחד. למרות זאת שוחררו הבוקר שני הפעילים, ג'ונישי סאטו וטורו סוזוקי, לחיק משפחותיהם אותן לא ראו כמעט חודש שלם. טרם נקבע תאריך לתחילת משפטם של השניים.

"אנו מאושרים על כך שהשניים שוחררו כרגע בערבות אך השאלה הקשה נותרה: מדוע החליטה הפרקליטות היפאנית להאשים את השניים אשר הביאו עדות מוצקה למעילה המתבצעת ע"י הציידים היפאניים ולא לחקור את העניין האמיתי", אמרה שרון דולב מנהלת מאבק בגרינפיס ים תיכון.

כזכור השניים נעצרו אחרי שגילו כי קופסאות ענק מועברות במרמה מספינת המפעל של הצי היפאני, "הנישאן מרו". אותה ספינה אליה מובאים הלווייתנים, נחתכים ונארזים לתוך קופסאות למכירה בלתי חוקית. השניים חשפו את התרמית ואף הביאו את הקופסאות לידי הפרקליטות היפאנית, אשר במקום לחקור את השערורייה של הבשר הגנוב, עצרה דווקא אותם.

"אנחנו קוראים לממשלה היפאנית להעמיק את החקירה לעבר צוותי ספינות ציד הלווייתנים אשר לא רק עושים שימוש שקרי בכספי המיסים של אזרחי יפן ומשקרים להם אלא גם עוברים על החוק הבינלאומי האוסר על ציד לווייתנים, שכן מדובר ביונק המצוי בסכנת הכחדה", הוסיפה דולב.

מאז מעצרם של השניים התנהל מאבק בין לאומי לשחרורם. כרבע מיליון פניות מכל העולם הגיעו אל ממשלת יפן ושגריריה בעולם כולו על מנת לדרוש את שחרורם של השניים. בנוסף, יותר מ 30 ארגונים בין לאומיים חתמו על קריאה עולמית לשחרור פעילי גרינפיס.

ביום שני השבוע הצטרף ארגון זכויות האדם "אמנסטי" לדרישה לשחרורם ושלח מכתב נוקב לראש ממשלת יפן. http://www.amnesty.org/en/for-media/press-releases/japan-environmental-activists-must-be-treated-accordance-international-l

עוד מידע על שערוריית בשר הלווייתנים היפאני תמצאו כאן:

http://www.greenpeace.org/whale-meat-scandal