גרינפיס סין הופך ליצרן הגדול ביותר של אנרגיה סולארית בבייג'ינג

חדשות - 12 מאי, 2013
ב-17 באפריל בשעה 10:48 ארגון גרינפיס עשה היסטוריה קטנה בבייג'ינג: השקנו את הסבב הראשון של כ-50 פרויקטים להתקנת תאים סולאריים פוטו-וולטאיים על גגות, כאשר הפאנלים הסולאריים חוברו לרשת החשמל של סין. הופתענו לגלות כי כיום המערכת הסולארית הצנועה שלנו עם תפוקה של 5 קילו-ואט, היא למעשה הפרויקט הגדול ביותר בבייג'ינג להתקנת תאים סולאריים על גגות. ה"מערכת" שלנו מורכבת מפאנלים סולאריים בשטח 65 מטרים רבועים שהותקנו במחסן החדש של GP סין באזור שוּנְיי שבפאתי בייג'ינג. ביום בהיר התפוקה המרבית של הפאנלים הללו מגיעה לכ-25 קוט"ש חשמל. כדי להמחיש נתון זה נציין כי משפחה עירונית ממוצעת בסין צורכת פחות מ-10 קוט"ש ביום.

אחרי צהלות השמחה הרהרנו בלקחים שלמדנו עד כה, בהתאם לדרכו של קונפוציוס, וחשבנו מה יידרש על מנת לקדם בסין התקנה של תאים סולאריים המותקנים על גגות, המכונים גם מתקנים סולאריים קטנים.

החדשות הטובות
התקנו את המערכת הסולארית שלנו כעבור שישה חודשים בלבד מאז החלטת השלטונות המרכזיים מאוקטובר האחרון להתיר חיבור של מתקנים סולאריים קטנים ובינוניים לרשת החשמל בחינם. רצינו לבדוק את העניין ולראות כמה זמן יידרש ליצרן קטן של אנרגיה סולארית כדי להתחבר לרשת החשמל. הראנו כי ניתן לעשות זאת תוך פרק זמן סביר. תהליך קבלת האישור לקח לנו חודש וחצי בלבד, וכשהגענו לעבודות ההתקנה, הן ארכו מספר ימים בלבד. ההצלחה הסולארית הקטנה שלנו מבליטה ציון דרך חשוב ביותר בקידום האנרגיה הסולארית בסין – מתן אור ירוק לייצור אנרגיה סולארית באמצעות תאים סולאריים המותקנים על גגות ומחוברים לרשת החשמל.
גם מחוץ לסין גרינפיס מוביל את הדרך לקידום אנרגיה מתחדשת. באחרונה משרדי גרינפיס התקינו מתקנים סולאריים בסנגאל ובהודו. התקנת מתקנים סולאריים על גגות מאפשרת למשקי בית, לארגונים ועסקים קטנים לקבל חשמל ממקור מתחדש, בפרט במדינות שבהן קבלת אנרגיה ירוקה ממתקני ייצור האנרגיה מהווה בעיה, כמו סין ומדינות מתפתחות רבות אחרות באפריקה ובאסיה.
גרינפיס גרמניה נמצא בקצה השני של הספקטרום. כאן פעילים למען אנרגיה מתחדשת למעשה הקימו חברה עצמאית, Greenpeace Energy (גרינפיס אנרגיה), מוסד מבוסס בתחום האנרגיה המתחדשת וחברה המוכּרת כחדשנית בתעשיית האנרגיה המתחדשת בגרמניה.

 

צילום מסך טכני למדי של צג המערכת לניטור ייצור האנרגיה – המערכת יצרה 61 קוט"ש בפחות מיומיים, "זו ממש תחנת כוח!" 

מנצלים את פוטנציאל האנרגיה הסולארית
2013 היא שנת מפנה בתחום האנרגיה הסולארית בסין. המשבר הנוכחי של עודף כושר ייצור בתעשיית התאים הפוטו-וולטאיים למעשה מזרז מעבר של משק החשמל המקומי של סין לאנרגיה מתחדשת. כדי לשמר מקומות עבודה ולהקל על ארגון מחדש של התעשייה הסולארית, ממשלת סין קבעה יעדים שאפתניים לייצור אנרגיה מתחדשת בשוק הביתי. היעד לייצור אנרגיה סולרית בשנת 2015 עודכן ארבע פעמים בתוך שנתיים וזינק מחמישה ל-35 ג'יגה-ואט, כאשר היעד לייצור אנרגיה על-ידי מתקנים סולאריים על גגות הוא 10 ג'יגה-ואט.
אפשרות להתחבר לרשת החשמל היא צעד ראשון וחיוני – אך עדיין חסרים מספר תנאי מפתח שנדרשים כדי לנצל את מלוא הפוטנציאל של מתקני גג סולאריים בסין:

יציבות של תעריף ההזנה
• היצרנים הקטנים עדיין נמצאים בעמדת נחיתות, כאשר הם יכולים למכור את עודפי החשמל שלהם תמורת 0.35 יואן לקוט"ש (5.65 סנט אמריקאי לקוט"ש) בלבד, הרבה פחות מתעריף ההזנה (FiT) של 1 יואן לקוט"ש המשולם לחוות אנרגיה גדולות המתמקדות באנרגיה סולארית.
• משמעות הדבר היא שיצרנים קטנים זקוקים לפי שלושה יותר זמן כדי להחזיר את ההשקעה המקורית שלהם. תעריף ההזנה הנוכחי שמשולם ליצרנים קטנים הוא זמני. בקרוב הממשלה צפויה לפרסם תעריף הזנה חדש ליצרני אנרגיה סולארית, והשיעור והיציבות של תעריף זה יהיו חיוניים לעתיד השוק.

חדשנות במימון של ייצור אנרגיה סולארית
• שילמנו מראש 50,000 יואן (8,072 דולר אמריקאי) עבור המתקנים הסולאריים שלנו, זוהי השקעה שתוחזר בזכות צמצום הוצאות האנרגיה שלנו בשנים הבאות ובזכות מכירת עודפי חשמל לרשת החשמל של המדינה. אך עבור רבים הצורך בתשלום מראש מהווה מכשול. ואולם, ניתן לפתור את הבעיה הזו באמצעות תוכניות מימון חדשניות. בארה"ב תעשיית האנרגיה הסולארית וממשלי המדינות מנסים ליישם תוכניות ומודלים שונים של מימון כדי להתגבר על המכשול של הסכומים הגבוהים שיש לשלם מראש – למשל, באמצעות תמריצים והחזרים מהמדינה, הסכם לרכישת אנרגיה סולארית (PPA) ואפילו מימון המונים.

לערב את האזרחים בקבלת החלטות בתחום האנרגיה
• כדי לעמוד ביעד החדש של 10 ג'יגה-ואט, סין זקוקה לעוד שני מיליון מערכות סולאריות כמו זו שלנו. אזרחי סין יכולים למלא תפקיד חשוב בנושא זה, לא רק כצרכנים שיכולים לדרוש הגדלת הייצור של אנרגיה סולארית, אלא גם בכך שידרשו לקדם ייצור אנרגיה סולארית ואנרגיה מתחדשת מסוגים אחרים בתור פעילות יזומה לצמצום זיהום האוויר הקשה שנגרם על-ידי שריפת פחם ולצמצום טביעת הרגל הפחמנית של סין.
סין צריכה למצוא פתרונות לכל הסוגיות הנ"ל כדי ליצור מחיר אטרקטיבי ושוק אטרקטיבי של אנרגיה סולארית. בזכות כל המרכיבים הללו בשנת 2011 בגרמניה חיברו לרשת החשמל את המתקן הסולארי המיליון, כאשר בשנת 2012 אנרגיה סולארית מהווה10 אחוז מכלל ייצור האנרגיה בגרמניה.
ובהתחשב בעובדה שכאן אנחנו מדברים על סין, הבה נראה תוך כמה זמן נוכל להגיע בה להישגים כאלה.
איריס צ'נג היא פעילה למען אנרגיה ירוקה בארגון גרינפיס הבינלאומי

גם אני רוצה אנרגיה סולארית בלתי מזהמת בישראל!