H&M מפסיקה להרעיל

חדשות - 20 ספטמבר, 2011
ענקית הביגוד H&M הגיבה למבול הציוצים, עדכוני הפייסבוק והסטיקרים התומכים בקמפיין ניקוי הרעלים בשבוע שעבר ויצאה בהצהרה פומבית על מחויבותה לנקות רעלים. חומרים מסוכנים – אאוט. שקיפות ושינויים מהותיים – אין.

אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר

גרינפיס מוקפת כרגע באנרגיה מטורפת - ולא רק בגלל יום ההולדת שלנו או בגלל ההודעה הנוכחית, המצרפת אלינו את הרביעית מבין ארבע חברות הענק לביגוד והלבשה (נייק,אדידס,פומה) שהתחייבו לחסל את הפליטה של כל החומרים המסוכנים בשרשרות האספקה שלהם ולאורך כל מחזור החיים של מוצריהן עד שנת 2020. ענקית האופנה הקלה H&M הסכימה אף היא [קישור להצהרת H&M] לפרסם מידע על חומרים כימיים הנפלטים ממפעליהם של ספקי החברה. סבב המידע הראשון אמור להתפרסם בינואר 2013 ויכלול את הספקים המרכזיים של H&M בסין ובמדינות אחרות.

ברחבי העולם מתגוררים מיליוני בני אדם סמוך למפעלים מבלי לדעת אילו חומרים רעילים (ובמקרים רבים בלתי נראים) הנפלטים אל מקורות המים המקומיים. תארו לעצמכם את ההשפעה שתהיה למידע הזה בדבר זיהום המים על הפעילים, העיתונאים והפקידים המקומיים.

גם לחץ בינלאומי עוזר

פעילים מקמפיין ניקוי הרעלים שלנו (Detox) בילו את כל יום ו' עם נציגי H&M לאחר שפעילים ב-12 מדינות בילו שבוע שלם בתליית כרזות ענק של 'נקוי את העתיד שלנו!' וכן 'נקו את המים שלנו!' על חלונות הראווה של חנויות H&M. פעילים באינטרנט ואוהדי H&M בכל העולם קראו אף הם לחברה השוודית באמצעות טוויטר ופייסבוק להתחייב לניקוי רעלים.

חברת H&M מרבה להשתמש בטוויטר כדי להפיץ חדשות על המותג ולהגיב על הערות של לקוחות. לכן השקנו לפני שבוע את עצומת טוויטר, שהופצה במהירות בכל העולם והגיעה אל יותר מ-635,000 בני אדם שעוקבים אחר כ-1,200 האנשים שצייצו בחזרה וחתמו על העצומה.

אך אילו נדרשה החברה לבחור ברשת חברתית אחד בלבד, מן הסתם הייתה בוחרת בפייסבוק, ששם סימנו לא פחות משמונה מיליון בני אדם 'לייק' בדף של H&M. מאות מאותם אוהדים החלו לרשום פוסטים ולסמן 'לייק' בהערות ושאלות לגבי קמפיין ניקוי הרעלים בדף הפייסבוק של H&M. ביום שישי בבוקר, כאשר הגיעו פעילי דיטוקס שלנו לפגישה עם נציגי החברה במטה H&M בסטוקהולם, כבר היה ברור מדף הפייסבוק של החברה שהמוניטין שלה כחברה מובילה בנושא האחריות הסביבתית מונחים על כף המאזניים.

קמפיין ניקוי הרעלים לוהט!

אנו נמצאים כעת בשבוע העשירי לקמפיין ניקוי הרעלים שלנו, שלושת מותגי הלבשת הספורט הגדולים בעולם ועכשיו גם אחד מהקונצרנים הגדולים בעולם להלבשה, התחייבו לחסל את הפליטה של כל החומרים המסוכנים בכל חלקי שרשרות האספקה שלהן ולאורך כל מחזור החיים של מוצריהן עד שנת 2020. כל ארבעת המותגים שוקדים על תוכניות פעולה לניקוי רעלים כדי להסביר כיצד יישמו בפועל את ההתחייבות הזאת כדי לחולל שינוי משמעותי בתעשיית הביגוד וההלבשה. הפעילים שלנו ימשיכו לפעול עם החברות הללו כדי להבטיח שיקיימו את הבטחותיהם.

H&M היא חברת ההלבשה הגדולה ביותר שהוזכרה בדוחות שלנו (כביסה מלוכלכת וכן כביסה מלוכלכת 2), העוסקים בפרטים המדעיים שמאחורי קמפיין ניקוי הרעלים. המחקרים שלנו אישרו כי ל-H&M קשרים עם מפעלים הפולטים מגוון של חומרים מסוכנים אל הנהרות בסין וכי פריטי הלבשה – ביניהם גם הלבשת ילדים – הנמכרים על ידי החברה מכילים נוניפנול אתוקסילאטים (NPE) המתפרקים בסביבה לנוניפנולים (NP) רעילים. ידוע כי חומרים אלה מפריעים לפעילות ההורמונאלית בגוף וכי הם מסוכנים גם בריכוז נמוך ביותר.

להמשיך קדימה

הצלחתה והשפעתה של החברה מציבות אותה בעמדה אידיאלית לשמש כגורם מדרבן לשינוי רחב בתעשיית הביגוד וההלבשה. בכך שהתחייבה לנקות את הרעלים בשרשרת האספקה שלה, מגדירה H&M את המגמה בעונה הנוכחית ובכל העונות הבאות. מי תהיה חברת ההלבשה הבאה שתצטרף לקמפיין? מי מתכוון למשוך זמן עד שהאוהדים ינזפו בו על המחדל האופנתי הבא?

 

נושאים